SEO

Google RankBrain Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır?

Google tarafından yapılan bir çok yenilik bulunuyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen optimizasyon süreçleri ile birlikte arama motoru çok daha efektif bir şekilde çalışmaya başladı. Son olarak gerçekleştirilen yenilik ile birlikte, Google tarafından gerçekleştirilen sıralama algoritması sadece çalışanlar tarafından geliştirilmiyor. RankBrain isimli makine öğrenimi teknolojisi ile birlikte, birçok arama sonucundan kendisi sorumlu olmaya başladı.

RankBrain’in oyuna dahil olması ile birlikte bazı şeyler değişmeye başladı. RankBrain’in yani makine öğrenimi teknolojisinin yaklaşımı ile birlikte SEO üzerinde ne gibi etkileri olacak? Dijital pazarlama uzmanları, yeni algoritmayı nasıl anlamalı ve çalışmalar yapmalılar? Bu gibi soruların cevaplarını sorgulayacağımız bir yazıya hoşgeldiniz.

RankBrain Algoritması Nedir?

RankBrain, Google tarafından oluşturulan makine öğrenimi üzerine kurulu bir yapay zeka sistemidir. Amacı, Google’ın arama sonuçlarını işlemek ve optimize etmektir. Kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda, daha alakalı, daha hızlı ve eksiksiz bir sonuç vermek için hali hazırda işleyen algoritma ile ortak bir şekilde çalışır.

RankBrain bir açıdan destek amaçlı ortaya çıkmış ve sonuçları optimize etmek için kullanılan bir yapay zekadır. Google’ın çok daha hızlı bir şekilde istenileni sunması için çalışır. Bu açıdan, genel yapıya büyük bir yararı dokunmaktadır.

RankBrain Algoritması Nasıl Çalışır?

RankBrain algoritması temel olarak, kullanıcılar tarafından yapılan aramaları rakamlara dönüştürme işlemini gerçekleştirir. Yapılan çok sayıda arama ve anahtar kelimeyi, makinelerin anlayabileceği bir şekilde rakamlara dönüştürmek, RankBrain sorumluluğundadır.

Kullanıcıların yapmış oldukları arama terimleri hakkında bilgi sahibi olmak, çıkarımlarda bulunmak ve bunları önceden programlayıp komut dosyası meydana getirmek eskide kaldı. Artık, kullanıcıların gelecekte yapacakları arama sonuçlarını gerçekleştirmek için vektörler ve gelişmiş matematik süreçleri kullanır. Gelişmiş matematik süreçler daha çok semantik süreçlere karşılık gelmektedir.

Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse RankBrain, yapılan sorgulamalara çok daha iyi bir anlam yükleyerek, kullanıcının tam olarak aramak istediği sonucu vermek için sonuçlar çıkarmaya çalışan bir sistemdir. İnsan gibi düşünmeyi ve onların yaptığı aramadan aslında neyi bulmak istediğini anlamayı amaçlar. Bu oldukça zor bir çalışmadır. Birçoğumuz ulaşmak istediğimiz bir bilgi için zaman zaman yanlış aramalar yapabiliyoruz. Bu gibi durumlarda RankBrain devreye girer. Bizim aramamızdan daha çok bulmak istediğimize odaklanır.

RankBrain Ne Kadar Etkilidir?

Google mühendisleri ile RankBrain arasında yapılan testler anlaşıldığı üzere RankBrain çok daha isabetli sonuçlar çıkarıyor. Kullanıcıların yapmış oldukları aramalar için Google mühendisleri %70 oranında doğru sonuçlar çıkardığı tespit edilmiş. RankBrain ise bu oranı %80’e kadar çıkarmış. Yapılan testlerin sonuçlarına göre, RankBrain oldukça etkili bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor.

RankBrain sahip olduğu avantajlar sayesinde, Google arama sonuçları çok daha tutarlı olmaya başladı. Ayrıca sonuçların daha hızlı bir şekilde listelenmesi de sağlanmış oldu.

RankBrain Bir Algoritma Mı?

Aslını söylemek gerekirse, RankBrain bir algoritma değildir. Google’ın ortaya çıkarmış olduğu Hummingbird algoritmasına ek olarak gelmiş bir yazılımdır. Yardımcı yazılım olarak da değerlendirebiliriz.

Google’ın bundan sonra makine öğrenimi ile çalışan yapay zekalara çok daha fazla yer vermesi bekleniyor. Bu sayede, süreçler çok daha tutarlı ve hızlı ilerleyecektir.

Aramadaki İyileştirmeler Nelerdir?

Google üzerinde yapılan aramaların büyük bir kısmı uzun kelime öbeklerinden oluşuyor. Kısa arama öbekleri için anahtar kelime kullanılıyor. Google algoritması, kısa anahtar kelime aramalarında çok iyi bir şekilde çalışıyor. Ama uzun ve cümle tipli aramalarda çok fazla zorlanabiliyor. Örneğin; “Çengelköy’de deniz manzaralı en iyi cafe adresi nedir?” gibi aramaları çok sıkıyor yapmaktayız. Tam cümle aramalarının normal bir arama motoru algoritması tarafından sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi çok zordur. Bu konuda yardım alması gerekir.

RankBrain’in ortaya çıkmasındaki en büyük amaçlarından biri bu tarz cümle aramalarını optimize etmektir. RankBrain teknolojisi sürekli bir şekilde araştıran ve çalışmadan öğrenen bir yazılım teknolojisidir. Google arama motoru algoritması bir arama ile ilgili, tam sonucu ya da en yakın sonucu vermek üzere tasarlanmıştır. Bünyesinde sahip olan filtreler sayesinde en yakın sonuçları sıralar. RankBrain ise aramalardan kendisine sürekli olarak ders çıkartır. Bu sayede, gelecekte olan aramalara çok daha kapsamlı sonuçlar çıkarmaktadır.

RankBrain’i bir arkadaşınız ile yaptığınız sohbete benzetebilirsiniz. Kullanıcı tarafından sorulan soruları arama motoru algoritması için daha anlamlı ve tutarlı hale getirir. Sıralama faktörleri arasında 3. sıraya sahip olan RankBrain, Google tarafından sıralanan sonuçların büyük bir bölümünü kendi başına yapar.

RankBrain’in Arama Üzerindeki Etkisi

RankBrain’in devreye girmesi ile birlikte Google üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Arama üzerindeki etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Arama sonuçlarının çok daha tutarlı ve alakalı olmasını sağladı. Arama yapan kullanıcılar sunulan tüm sonuçlara bakma imkanına sahip değildir. Bu açıdan, kullanıcıları memnun eden içerikler daha fazla üst sırada yer alır. İlk sıralarda sonuçlanan aramalar, kullanıcıları memnun ederlerse kalmaya devam ederler. Yerini sağlamlaştıracaklarını söyleyebiliriz. Bu açıdan, organik trafiğin büyük bir kısmını ilk sıralarda yer alan içerikler almaya devam edecek.
  • Alaka düzeyi daha fazla olan ve kapsamlı olan içerikler üst sıralarda yer bulacak. Yüzeysel içerikler sıra kaybetmeye devam edecek. Bu açıdan en iyi sonuçlar için içerik kalitesi ve kullanıcıyı memnun eden içerik daha fazla sıra atlayacak.
  • Dijital dünyada bazı kelimeler, aramalar ve konular ani bir şekilde viral olabiliyor. Öncesinde var olmayan bir konu bir anda varlığını ortaya koyabiliyor. Bu gibi durumlarda RankBrain, bu tarz konu ve kelimeleri hızlı bir şekilde tespit edecek. Bu tespitin ardından, sonuçlar çok daha alakalı bir şekilde sıralanmaya başlayacak.
  • RankBrain ile birlikte ortaya konan sonuçların çok daha mantıklı ve kullanıcıyı mutlu eden bir duruma geldiği düşünülüyor. Uzun kuyruklu aramalarda, çok daha doğru ve spesifik sonuçlar, RankBrain sayesinde mümkün olmaya başladı.

RankBrain ve SEO

SEO dünyasında gerçekleştirilen çalışmalar, her bir Google algoritma güncellemesi ile birlikte değişikliğe uğruyor. SEO’nun temel amacı, mevcut algoritmanın istediklerini vermektir. Bu nedenle, her güncelleme SEO dünyasında da çeşitli güncellemeleri beraberinde getirir. RankBrain’in ortaya çıkması ile birlikte SEO alanında da yaklaşım değişiklikleri yaşanmıştır.

RankBrain ile birlikte SEO tarafında yaşanan değişiklikleri aşağıdaki başlıklar altında değerlendirebiliriz.

Kaliteli İçerik Her Zamankinden Daha Önemli

Eskiden içeriklerin kaliteli olması, sahip olduğu anahtar kelime kullanımı ile ölçülmekteydi. Anahtar kelime odaklı içerikler ortaya konulur ve içeriğin kalitesi ve sağlamış olduğu fayda çok fazla ölçülmezdi. Ya da ölçülemezdi. RankBrain ile birlikte uzun cümleler çok daha anlamlı gelmeye başladı.

Artık içeriğin gerçekten kullanıcı yararına bir değer oluşturması gerekiyor. Eskiden anlamlı sonuçlar sadece kısa anahtar kelimeler için sunuluyordu. Şimdilerde ise uzun cümleler için de anlamlı cümleler sunuluyor. Eskiden algoritma kısa kelime sayısı ile oluşturulmuş cümlelerden oluşan yazıları talep ediyordu. Çünkü, kendisi düşük algılama yetisine sahipti. Ama Türkçe gibi uzun cümlelerden oluşan diller, bu tarz bir yaklaşım ile çok zorlanıyor. İngilizce çok daha parçalı bir dil. Daha kısa cümlelerden oluşuyor. Türkçe ise eklemeli ve uzun kelimelerin birleşmesi ile oluşan cümlelere sahip. Bu açıdan, RankBrain Türkçe gibi dillerin çok daha iyi bir şekilde algılanmasını sağlayacak.

Sahip olduğunuz içeriğin kalitesi kuşkusuz çok daha önemli hale gelecek. Anahtar kelime odaklı ama bir değer üretmeye içeriklerin sıralamalarda yer kaybetmeye başlaması çok doğal bir sonuç

Sıralama Algoritmasının Sürekli Güncellenmesi

Eskiden, herhangi bir algoritma güncellemesine kadar, arama sonuçlarında radikal değişiklik olmazdı. Bir anahtar kelime için aldığınız sıralama uzun bir süre boyunca değişiklik göstermez ve aynı yerde kalırdı.

RankBrain ile birlikte birçok konu sürekli bir şekilde güncellenir hale geldi. Sıralamalarda bu konuya dahil. Birçok sıralama, herhangi bir güncelleme gelmeden de değişmeye başladı.

Eskiden yazılar, tek bir anahtar kelimede yüksek sıra almak için yazılıyordu. RankBrain ise yapay zeka ile çalışıyor. İnsan gibi düşünmeye çalışıyor. Bir konuyu araştıran kişi, tek bir anahtar kelimeye odaklanmaz. Amaç aradığı konuda birçok detayı barındıran faydalı bir kaynağa ulaşmaktır. Bu açıdan tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine daha fazla anahtar kelimeyi barındıran ve kapsamlı içerikler yazmak çok daha önemlidir. RankBrain ile sıralamaları daha hızlı yer değiştirir oldu.

RankBrain Hakkında Sonuç Değerlendirmesi

RankBrain ile birlikte yapay zeka, arama motoru algoritmasına hükmetmeye başladı. Yapay zekanın birçok sektörde köklü değişiklikler yapması bekleniyor. Arama motoru algoritmasında da büyük değişiklikler ortaya koymaya başladı. Eskiden gelen ve geleneksel sıralama faktörlerini bir bir değiştiriyor. Artık, tek bir anahtar kelime odaklı bir sıralama gerçekleştirmiyor. Kullanıcı deneyimi çok daha önemli bir faktör haline geldi.

RankBrain, yapılan aramaların çok büyük bir kısmından sorumlu olmaya başladı. Sorumluluğunun da her geçen yıl artması bekleniyor. Bu süreç içerisinde, hem arama motoru deneyimi hem de SEO çalışmalarındaki yaklaşım değişmeye ve gelişmeye devam edecek.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu