Sosyal Medya

En İyi Sosyal Medya Yönetimi Araçları

Dünya nüfusunun %60’dan fazlası sosyal medya kullanıyor. Sadece tek bir veri, sosyal medya üzerinde daha fazla kafa yormak için yeterli. Ben, bu yüzdenin çok daha yükseleceğini ve yeni platformların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bir diğer önemli veri ise günlük ortalama kullanımın 3 saate yaklaştığı verisidir. Televizyon izlenme oranlarının hızlı bir şekilde düştüğü göz önüne alınırsa, işletmelerin en büyük pazarlama kanalı haline geleceği aşikardır.

İşletmeler, pazarlama bütçelerinin büyük bir bölümünü dijitale ayırmış durumda. Bu pasta içerisinde, sosyal medyanın azımsanmayacak bir dilimi oluşturduğu net bir şekilde ortada. Tüm bu bilgiler, sosyal medya ile birlikte sosyal medya yönetimine destek veren üçüncü taraf yazılımların daha fazla ön plana çıkacağını gösteriyor. Markalar ve sosyal medya ajansları, her platformu ayrı ayrı takip etmekte ve yönetmekte zorlanıyorlar. Tam bu noktada sosyal medya yönetimi araçları devreye giriyor.

Sosyal Medya Yönetimi Araçları Ne İşe Yarar?

Öncelikle aklınıza ilk gelecek soruyu cevaplandırayım. Neden bir sosyal medya yönetimi aracı kullanmalıyım diye düşünüyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atın.

 • İçeriklerin yayınlanması ve planlanması: Çok sayıda sosyal medya hesabını takip edenler için içeriklerin yayınlanması, planlanması ve takvim üzerinden takibi çok önemli konulardır. Bu tür araçlar sayesinde bu zorlu görev, çok daha kolay bir hale gelir.
 • Takip ettiğiniz sosyal medya platformlarının gelen kutusunu birleştirmek: Evet, hepimiz için çok büyük kolaylık. Farklı sosyal medya hesaplarını tek bir gelen kutusu üzerinden takip etmek işletmeler için verimliliği ve takipçilerle olan etkileşimi artıracaktır.
 • Sosyal medya hesaplarına RSS beslemelerini entegre etmek: Web sitenizde paylaştığınız gönderileri, sosyal medya hesapları üzerinden otomatik bir şekilde yayınlamak, iş yükünüzü minimize edecektir.
 • Verilerin kolay takibi: Sosyal medya üzerinde popüler olan anahtar kelimelerin takibi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca rakiplerinizi daha yakından takip edebilir ve hedef kitlenizin ne istediği yüksek doğrulukta tespit edebilirsiniz.
 • Kampanyaların yakından takibi: Oluşturmuş olduğunuz kampanyaları optimize etmek için düzenli bir şekilde takip etmeniz gerekir. Reklam kampanyaları ya da ücretsiz paylaştığınız gönderilerin performansını takip ederek, hangi içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini ve hangi saatlerde paylaşmanın daha fazla etkileşim oluşturduğunu belirleyebilirsiniz.
 • Kolay raporlama: Özellikle çok sayıda hesap takibi gerçekleştiren işletmeler ve sosyal medya ajansları, özel raporlar oluşturarak ilgili departman yöneticisini ve müşterilerini bilgilendirebilirler.

Az çok sosyal medya yönetimi araçlarının ne olduğu hakkında fikir sahibi olduğumuza göre bu araçların detayları ile devam edebiliriz.

En İyi 10 Sosyal Medya Yönetimi Aracı

Aşağıda yer alan listede, en çok tercih edilen 10 sosyal medya aracına, özelliklerine ve fiyatlarına ulaşacaksınız. Birçok kişinin ihtiyaç duyacağı listelerden biri olacağını düşünüyorum. Ayrıca G2 sıralamasını da paylaşıyor olacağım. Bu sayede, bu sektörde faaliyet gösteren kişilerin, araçlar için verdikleri değerleri de görmüş olacaksınız.

Eclincher

Bu aracı kullanabileceğiniz sosyal medya platformları; TikTok, YouTube, Facebook, Twitter, Facebook Messenger, Instagram, Instagram Stories, Google My Business, LinkedIn, Pinterest. Kısacası, mevcut sosyal medya platformlarının hemen hemen hepsinde kullanabilirsiniz.

G2 Puanı: 4,6 (5 üzerinden)

Sunulan özellikler;

 • 7/24 canlı sohbet desteği
 • 1’e 1 demolar veya toplantılar
 • Müşteri geri bildirimlerini yakından takip etme
 • İçeriklerin toplu bir şekilde planlanması
 • Akıllı kuyruklardan ve RSS beslemeleri üzerinden içerik yayınlayabilme (Web sitenizin RSS üzerinden içeriklerinizi otomatik bir şekilde sosyal medya hesaplarında yayınlayabilirsiniz.)
 • Bütün sosyal medya hesaplarında ortaya çıkan etkileşimi sadece bir gelen kutusu üzerinden görme ve yanıtlama
 • Özel raporlamalar, ekip için tasarlanan iş akışları ve çok daha fazlası

14 günlük ücretsiz deneme süresine sahip olan araç, aylık tek kullanıcı için 65 dolar, 6 kullanıcı için ise 425 dolarlık fiyatlandırmaya sahip.

Brandwatch

Brandwatch sosyal medya yönetimi aracını kullanabileceğiniz platformlar; Twitter, Facebook, Facebook Messenger, LinkedIn, Instagram ve YouTube’dur.

G2 Puanı: 4,4 (5 üzerinden)

Sosyal medya dinlemesi (trendlerin ve anahtar kelimelerin tespiti), içerik yayınlaması, analiz ve müşteri verilerinin yönetimi gibi çok sayıda çözüm sunmaktadır.

İşletmenin sahip olduğu CRM, CMS ve diğer sistemler ile birlikte entegre edilebilir. Sosyal medyadan alınan veriler, hedef kitle detayları, içerik detayları ve analizleri sağlayan API’ler ile birlikte önceden oluşturulmuş şablonlar ile büyük kolaylık oluşturur.

Kullanıcı başına aylık 129 dolar fiyatlandırmaya sahiptir.

Sprout Social

Sprout Social, sosyal medya yönetimi aracını kullanabileceğiniz platformlar; Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn ve Pinterest’dir.

G2 Puanı: 4,3 (5 üzerinden)

Büyük işletme ve ekiplere yardımcı olan araç, gönderilerin zamanlanması, takibi, analizi gibi çok sayıda işlemi yerine getirir. Gönderilerin ayrı ayrı performansını gösteren araç sayesinde, stratejilerinizi çok daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Sıralı otomatik yayınlama özelliği bulunmayan araç bu konuda zayıf kalmaktadır.

Aylık fiyatlandırması 249 dolar olan araç, eklenen kullanıcı başına 199 dolar talep etmektedir.

Hootsuite

Hootsuite ile takip edebileceğiniz sosyal medya platformları; Facebook, Instagram,, LinkedIn, YouTube, Pinterest ve Twitter’dır.

G2 Puanı: 4,1 (5 üzerinden)

Sosyal medya pazarlaması için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Toplu içerik planlama özelliği sunan araç, otomatik gönderi ve toplu gelen kutusu özelliklerine sahip değildir.

30 gün ücretsiz deneme üyeliği sunan firma, aylık fiyatlandırmayı 249 dolar olarak belirlemiştir. Çeşitli özel eklentilerin eklenmesi ile birlikte fiyat artabilir.

Agorapulse

Agorapulse sosyal medya yönetimi aracını sınırlı sayıda platformda kullanabilirsiniz. Bunlar; Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve YouTube olarak karşımıza çıkıyor. Sınırlı sayıda platformda hizmet verse de, sahip olduğu özellikleri iyi bir şekilde inceleyin derim. Çünkü, bazı özellikler ile birlikte kullanıcıların büyük beğenisini toplamış durumda.

G2 Puanı: 4,5 (5 üzerinden)

Sahip olduğu temel özellikler ile birlikte, rakip analizi yapma olanağına sahip olursunuz.

Birçok açıdan değerlendirmeye alınması gereken bir araç, aylık olarak 79 dolar fiyatlandırmaya sahiptir.

Loomly

Loomly sosyal medya yönetimi aracını kullanabileceğiniz platformlar; TikTok, Facebook, Instagram, Twitter, Google My Business, LinkedIn, Pinterest ve YouTube’dur.

G2 Puanı: 4,6 (5 üzerinden)

Özellikle markalaşmak isteyen işletmeler ya da bireysel girişimler için çok faydalı bir araçtır. İçerik oluşturmak ve planlamak da bu araç üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Ama şunu unutmayın, birçok araca göre eksiği bulunur. Özellikle tam bir entegrasyon göstermemesi en büyük handikaplarından biridir.

Fiyatlandırmasına baktığımız aylık talep edilen tutar 26 dolardan başlamaktadır.

SocialPilot

SocialPilot ile birlikte çok sayıda sosyal medya hesabını sorunsuz bir şekilde yönetmek mümkün. Yönetebileceğiniz platformlar arasında; Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Google Benim İşletmem, YouTube ve Pinterest bulunmaktadır.

G2 Puanı: 4,5 (5 üzerinden)

Orta ölçekte firmalar ve sosyal medya ajansları için en iyi araçlardan biridir. Çok sayıda sosyal medya hesabını sorunsuz bir şekilde yönetmek için tam entegrasyon sağlamaktadır.

Aylık belirlenen fiyatlandırma, 50 dolar ile 150 dolar aralığında değişmektedir.

8.   Sendible

 

Sendible sosyal medya aracını kullanabileceğiniz platformlar; Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Benim İşletmem, Pinterest ve Instagram’dır. Bu platformlarda yer alan hesapları bağlayarak çok sayıda özelliğini kullanmanız mümkün.

G2 Puanı: 4,5 (5 üzerinden)

CRM programı kullanan işletmeler ve dijital ajanslar için tercih edilebilecek en iyi araçlardan biri Sendible’dir. Otomatik bir şekilde gönderi paylaşmayı mümkün kılan özelliğe sahiptir. Ayrıca, anahtar kelime ve rakip analizi yapabilir; markanız hakkındaki sosyal medya gelişmelerini yakından takip edebilirsiniz.

Sendible’nin aylık fiyatı 29 dolardan başlamaktadır. Ek özelliklere ve kullanıcı sayısına göre fiyatlandırmada farklılıklar bulunmaktadır.

Buffer

Buffer listemde sondan ikinci sırada yer alıyor. Buffer sayesinde kullanıcılar, Facebook, Instagram,LinkedIn, Instagram Hikayeleri, Twitter ve Pinterest platformlarında yer alan hesapları sorunsuz bir şekilde yönetebiliyor.

G2 Puanı: 4,3 (5 üzerinden)

Kolay arayüzü ve çok yönlü yaklaşımı ile birlikte, sosyal medya yönetimi araçları arasında ön plana çıkmaktadır. Ekip halinde kullanıma uygundur. RSS beslemeleri sorunsuz bir şekilde sosyal medya hesaplarına entegre edilebilir. Platformları tek bir gelen kutusuna bağlayabilmektedir. İçerik planlama süreçlerine büyük oradan yardımcı olan araç, oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Bu açıdan, hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz. Kullanıcıya görevi doğrultusunda izinler verebilir ve iş akışı oluşturabilirsiniz.

Buffer kullanmak isteyenler ek özelliklere bağlı olarak aylık 72 dolar ile 1440 dolar aralığında bir bedel ödemesi gerekir.

Later

Later, listede sunacağım son sosyal medya yönetim aracıdır. Yönetebileceğiniz sınırlı platform sayısı ile birlikte en az işleve sahip olanı diyebilirim. Instagram ve Pinterest hesaplarını büyük oranda yönetmenize olanak tanır. Facebook ve Twitter hesapları için ise sınırlı bir yönetim imkanı sunmaktadır.

G2 Puanı: 4,6 (5 üzerinden)

Özellikle sunmuş olduğu içerik takvimi ve planlayıcı ile ön plana çıkmaktadır. Sadece Instagram ve Pinterest platformlarına odaklanan kullanıcılar için oldukça iyi bir araçtır. Ancak diğer platformlarda sınırlı ya da hiç bir yönetim sağlama imkanınız olmaz.

Later, Instagram’ı odağına alarak ortaya çıkmış bir araçtır. Devamında Pinterest, Facebook ve Twitter platformlarını da eklemiştir. Ancak hala gelişmesi gereken çok sayıda konu bulunmaktadır.

Aylık 15 dolar ile 80 dolar aralığında bir fiyatlandırmaya sahiptir.

Yukarıda yer alan 10 farklı sosyal medya yönetimi aracı, farklı özelliklere sahiptir. Hem hangi platformlar için kullanacağınız hem de ayırabileceğiniz bütçe, doğru seçimi yapmak için önemli faktörlerdir. Bu faktörleri göz önüne alarak değerlendirme yapabilirsiniz. Bazı araçların belirli bir süre için ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır. Sizler de ücretsiz bir şekilde deneme imkanı sunan araçları deneyimleyerek daha sağlıklı fikir sahibi olabilirsiniz.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu