Dijital PazarlamaSEO

Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?

Derin linkleme, derin bağlantılar ya da deep linking, hepsi aynı anlama geliyor ve büyük olasılıkla bu terimler karşınıza sıklıkla çıkıyor. Kulağa da biraz karmaşık geliyor. Merak etmeyin, bu yazı ile birlikte çok daha anlaşılır bir hale getirmeye çalışacağım.

Günümüzde dijital dünyaya adım atan kullanıcıların büyük bir bölümü, kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamak istiyor. Bu beklentiyi karşılamak için oluşturulan en önemli yeniliklerden biri anlık bildirim gönderimidir. Uygulamalardaki etkileşim ve dönüşüm oranlarına çok büyük etkisi bulunmaktadır. Siz de derin linklemenin avantajlarından faydalanarak özellikle e-ticaret girişimlerinizdeki satış rakamlarını artırmanız mümkün.

Derin linkleme ile birlikte, bir kullanıcı sadece tek bir bağlantı sayesinde direkt olarak uygulama içerisindeki ilgili sayfaya ulaşmış olur. Hepsiburada, Trendyol, n11, getir vb. bütün uygulamalar izin verdiğiniz takdirde, gün içerisinde çok sayıda bildirim gönderir. Bu bildirimlere tıkladığınız anda direkt olarak ilgili ürün veya kampanya sayfasına yönlendirilirsiniz. Normalde birden fazla adımda ulaşabileceğiniz sayfalara tek bir link sayesinde ulaşmış olursunuz.

Derin linkleme çok sayıda kanal üzerinden kullanılabilir. En çok tercih edilen yöntem şüphesiz mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır.

Derin Linkleme Nedir?

Derin linklemeyi basit bir şekilde ifade etmek gerekirse; uygulamanızdaki ya da web sitenizdeki içeriğe doğrudan bağlantı oluşturma yeteneği ya da yöntemidir.

Derin linkleme uygulama içi kullanıcılar için oluşturulabileceği gibi uygulama dışı kullanıcılar için de oluşturulabilir. Bu durumu bir örnek ile açıklayabiliriz. Aşağıda iki farklı durumda oluşacak derin linkleme kullanımını görebilirsiniz.

 • Eğer ki Hepsiburada uygulamasına sahipseniz; Hepsiburada üzerinde yer alan bir ürün için hazırlanmış derin linkleme sayesinde direkt olarak ilgili ürüne ulaşabilirsiniz.
 • Eğer ki Hepsiburada uygulamasına sahip değilseniz; bu durumda ertelenmiş derin linkleme devreye girecektir. İlgili linke tıkladığınızda öncelikle uygulamayı indirme sayfasına yönlendirilirsiniz. Uygulamayı indirdikten ve yüklendikten sonra ilgili sayfaya yönlendirilmiş olursunuz.

Derin bağlantıyı birçok amaç için kullanabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızda, web sitenize ait herhangi bir sayfanın derin bağlantısını paylaşabilir ve takipçilerinizi ilgili sayfaya başka hiçbir yere uğramasına gerek kalmadan yönlendirebilirsiniz.

Mobil Uygulama Derin Linkleme Nedir?

Derin linklemenin en çok kullanıldığı yerlerden biri şüphesiz mobil uygulamalardır. Sizin uygulamayı açmanıza gerek kalmadan, derin linke tıklamanız ile birlikte direkt olarak uygulama içerisindeki içeriğe yönlenmiş olursunuz. Sadece e-ticaret siteleri için geçerli değildir. Sosyal medya profilleri, web site içeriği, alışveriş sepeti ya da ürün sayfası, derin linkleme ile ulaşılan hedefler olabilir. Aşağıda yer alan pazarlama kanalları aracılığı ile derin linkler kullanıcılara ulaştırılabilir.

 • Uygulamaya web bağlantısı
 • Reklamlar
 • Bildirimler
 • SMS
 • E-mail
 • Sosyal medya paylaşımı
 • Başka bir uygulama üzerinden

Mobil Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek İçin Derin Linkleme

Dijital dünyada hız hem arama motorları tarafından hem de kullanıcılar tarafından talep edilen bir özelliktir. Bunun yanı sıra mobil kullanıcılar için talep edilen içeriğe, ürüne, sosyal medya gönderisine ulaşmak hızlı bir şekilde gerçekleşmelidir. Kimse, herhangi bir ürüne gitmek için sıralı linklere tıklamak istemiyor. Derin linkleme olmasaydı, herhangi bir ürüne ulaşmak için çok fazla zaman harcamak gerekecekti. Şimdi ise tek bir linke tıklayarak istediğimiz kaynağa ulaşabiliyoruz.

Pazarlama departmanları, birçok kanal üzerinden hedef kitleye ulaşmak ve bu kitleyi istedikleri hedefe yönlendirmek isterler. Bu konuda, derin linkleme büyük bir yardımcı olarak ortaya çıkmıştır. Birçok aşamada gerçekleşebilecek yönlendirmeler, derin linkleme ile çok daha basit hale gelmiştir.

Eskiden mobil cihazlar üzerinden dijital dünyada gezinmek çok daha zorlayıcıydı ve masaüstü bilgisayarlar ezici bir şekilde hakimdi. Uygulamaların yaygınlaşması ve derin linklemenin de gelişmesi ile birlikte mobil cihazlar üzerinden sağlanan trafik ivmeli bir şekilde artarak liderliği ele aldı. Bu gelişimde, derin linklemenin payı bir hayli fazladır.

Mobil Uygulamalarda Derin Bağlantının Faydaları

 • Pazarlama departmanları, segmentasyonlara ya da ilgi alanlarına göre ayırdığı kullanıcıları derin linkleme sayesinde, dönüşüm oranı yüksek hedeflere yönlendirebilir.
 • Derin linkleme ile birlikte hedefe sorunsuz bir geçiş sağlandığı gibi kullanıcı deneyimi de artmış olur.
 • E-ticaret uygulamaları, veri takip uygulamaları, fiyat takip uygulamaları, borsa uygulamaları ve daha birçok uygulama, belirlemiş olduğunuz herhangi bir alarmın gerçekleşmesi durumunda bildirim gönderir. Bağlantı derin olmadığı takdirde sadece ilgili uygulamanın ana sayfasına yönlendirir. Ama, derin bağlantı kullanıldıysa, direkt olarak takip ettiğiniz ürüne, hisse senedine veya ilgili içeriğe ulaşmış olursunuz.
 • Derin linkleme kullanımı sayesinde, uygulamalar kullanıcı tutma oranlarını çok hızlı bir şekilde artırmaktadır.
 • Derin linkleme yöntemi sayesinde, satışlar artmakta ve kullanıcı deneyimi de iyileşmektedir. Ancak, pazarlama departmanları, derin linkleme yöntemlerini, kullanıcıya rahatsızlık vermeden gerçekleştirmesi gerekir. Aksi takdirde, kullanıcı uygulamayı silebilir, bildirimleri kapatabilir ya da uygulamaya olan sempatisini kaybedebilir.

Gelişmiş Dönüşümler için Derin Linkleme

Dönüşüm oranlarını artırmak istiyorsanız, derin linklemenin gücünden faydalanmaya bakın. Yapılan araştırmalara göre; derin linkleme sayesinde dönüşüm oranlarında %66 seviyesinde bir artış sağlanmıştır. Satışlar üzerinde sağlanan bu artış gerçekten azımsanacak bir artış değil.

Derin linkleme sayesinde, kullanıcılar, direkt olarak ilgi duydukları içeriğe ulaşmış olur. Birçoğumuz için büyük bir kolaylık değil mi? Uzun süredir fiyatı düşerse almayı düşündüğümüz bir ayakkabı, istediğimiz fiyata düşüyor ve bir bildirim ile birlikte derin bağlantı tarafımıza sunuluyor. Tek bir tıklama ile birlikte, istediğimiz ayakkabı, satın almaya ikna olduğumuz fiyat ile karşımızda duruyor. İşte derin linklemenin dönüşüm oranları üzerindeki etkisini net bir şekilde açıklayan bir örnek…

Gelişmiş E-posta Etkileşimi için Derin Linkleme

Herhangi bir uygulama, kullanıcılarının ilgi alanlarına göre farklı e-postalar hazırlayarak, onları uygulamayı kullanmaya itecek derin bağlantılar paylaşabilir. Bu pazarlama yöntemi, doğru bir şekilde yaptığı takdirde, kullanıcıların uygulama üzerinde geçirdiği süre, çok ciddi bir şekilde artacaktır.

Haklısınız, aldığımız e-postaların büyük bir bölümü sinir bozucu oluyor ve almak ya da merak duymadığımız içeriklerden oluşuyor. Ancak, bu pazarlama yöntemi doğru bir şekilde uygulanırsa, büyük fark oluşturduğunu da unutmamak gerekir.

Her yıl Kasım ayında gerçekleşen indirim haftalarında, derin linkleme yöntemi ile oluşturulan e-postalar, satışlar üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir.

Mobil Derin Linklemenin Zorluğu

Derin linklemeyi çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilecek bir yöntem olarak anlatmış olabilirim. Ancak, işin mutfak tarafı o kadar da basit bir şekilde işlemiyor. Kullanıcıya bakan boyutu çok basit olsa da, bu süreçlerin doğru bir şekilde uygulanması gerçek bir uzmanlık gerektiriyor.

Mobil derin bağlantılar URL’lere benzemezler. Dolayısıyla evrensel değillerdir. Yani, Android uygulaması için farklı derin bağlantı gerekirken, iOS uygulaması için farklı bir derin bağlantıya ihtiyaç vardır. Bu açıdan, arkada çalışan sistem çok iyi bir şekilde planlanmalı ve CRM programları ile birlikte çok iyi bir şekilde çalışmalıdır. Birçok sistemin ortak çalışması sonucunda derin linkleme profesyonel bir şekilde kullanılmış olur. Bunun yanı sıra, bireysel olarak sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan bir ürün linki de derin bağlantıdır. Zorlukların büyük bir bölümü şirket tarafına bakan yüzündedir.

Mobil Derin Bağlantı Nasıl Çalışır?

Mobil derin bağlantılar için kullanılan 3 farklı standart bulunmaktadır. Bunlar; URI şemaları, evrensel bağlantılar ve uygulama bağlantılarıdır.

Çalışma şekillerinin detaylarına girmek için farklı başlıklar altında inceleyelim.

URI Şemaları

Mobil uygulamalarda kullanılan derin bağlantılar için ana yöntemdi ve uzunca bir süre kullanıldı. URI şeması, “tekdüzen kaynak tanımlayıcı” olarak bilinen, belirli bir kaynağın tanımlanması veya ihtiyaç duyulan bir içeriği not edek karakter dizisi olarak bilinmektedir.

Nasıl ki bir URL derin bağlantısına tıkladığınızda direkt olarak ilgili adrese yönlendirilirsiniz, URI şemaları ile de uygulamaya yönlendirilmiş olursunuz. URI şemaları mobil cihaz üzerinde yer alan bir uygulamaya karşılık gelmektedir. Bir iPhone kullanıcısı iseniz, Facebook’u başlatmak, URI facebook:// ile sağlanır.

URI şemaları iyi bir çözüm gibi gözükse de o kadar da iyi değillerdir. Çünkü, beraberinde iki büyük sorun getirmektedir. Bunlar;

 • Uygulama yüklü değilse, hata mesajı olarak kullanıcının karşısına çıkar. Kullanıcıyı uygulamayı indirmeye yönlendirmez.
 • Birden fazla uygulamanın benzer URI şemasını talep etmesi mümkün olduğu için doğru hedefe yönlenmeyebilir.

Yaşanılan bu sorunlar sonucunda hem Apple hem de Android, kendi standartlarını belirledi ve derin linkleme konusunu çok daha stabil ve sorunsuz çalışır hale getirdi.

Evrensel Bağlantılar ve Uygulama Bağlantıları

URI şemalarının oluşturduğu problemlerden kurtulmak için farklı işletim sistemleri farklı derin bağlantılar oluşturmaya başladı. iOS kullanıcıları için evrensel bağlantılar oluşturulurken; Android kullanıcıları için ise, uygulama bağlantıları oluşturuldu. Her ikisinde de uygulamanın yüklü olması zorunlu değildir ve yüklü olmadığı durumlarda geri dönüş seçeneği bulunmaktadır.

iOS işletim sisteminde kullanılan evrensel bağlantılar, hem gizlilik hem de güvenlik konuları göz önüne alındığında URI şemalarına oranla çok daha avantajlıdır. Apple tarafından uygulanan merkezi etki alanına göre, iki uygulamanın aynı adı kullanması mümkün değildir. Bu sayede de olası hataların önüne geçilmiş olur.

Bunun yanı sıra, Apple tarafından uygulanan derin linkleme çözümü mükemmelliğe ulaşmış seviyede değil. Derin bağlantı ile bir uygulama açılırken, sağ üst köşede yer alan bir düğme ile iptali istenebilecek ve bunun sonucunda da uygulama yerine mobil tarayıcıya yönlendirme sağlanacak. Örneğin, bir web site üzerinde yer alan bir ürüne ulaşmak için bir derin bağlantıya tıkladınız ve uygulama üzerinden görüntülemek istemediğinizi bildirdiniz. Bunun sonucunda, sizi mobil siteye yönlendirecek. İyi de burada bir sorun yok diyebilirsiniz. Ancak, gelecekte yapacağınız işlemlerde de işletim sistemi geçmiş kararınızı hatırlayacak ve sizi tekrar mobil tarayıcıya yönlendirecektir. Bunun sonucunda kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir tablo meydana gelmiş olur.

Push Bildirimli Derin Linkleme İle Kullanıcı Etkileşimini Nasıl Artırılabilir?

Doğru zamanda ve kişiye özel hazırlanmış bir bildirimin, etkileşim üzerinde çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Hepimiz mobil cihazımız üzerinde birçok uygulamadan bildirim alıyoruz. Bunların bir kısmı gerçekten harekete geçiren bildirimler olurken, bir kısmı ise ilgilenmediğimiz konular hakkında dayatmaya dönük bildirimler oluyor. Bunun sonucunda da, bu gibi sağlıksız ve alakasız bildirim gönderen uygulamalarımın bildirim iznini kapatıyoruz. Gerçekten çok ince bir çalışma gerektiren, bildirim ile etkileşim oluşturma konusu, arkada büyük CRM yapısının varlığını zorunlu kılıyor.

Kullanıcılar ile olan etkileşimi artırmak ve dönüşüm oranlarını da bu sayede yükseltmek isteyen uygulamalar, çeşitli yollarla derin bağlantı oluşturuyorlar. Bu konuda karşıma çıkan bazı örnekleri sizlerle paylaşıyorum;

 • Belirli Ürünlere Derin Linkleme: Bu yöntem ile birlikte potansiyel müşteriler, direkt olarak ilgili ürün sayfasına yönlendirilirler.
 • Yeni Çıkan Özelliklere Derin Linkleme: Bir uygulama üzerinde geliştirilen yeni özellikle çoğunlukla bildirim ile kullanıcılara duyuruluyor. Çünkü, her kullanıcının yeni özelliği keşfetmesi zaman alabilir.
 • Konum Tabanlı İçeriğe Derin Linkleme (konum erişimi gerektirir): Çeşitli uygulamalar var ki, bulunduğunuz konuma göre fırsat sunan restoranları, mağazaları ve marketleri sizlere bildiriyor. İşte bunu yaparken, konumunuza bağlı olarak çevredeki taramayı gerçekleştiriyor. Konumunuza yakın bir fırsat çıktığı anda bildirim alıyorsunuz. Bu gibi uygulamalardan faydalanmak için konum bilginizi uygulama ile paylaşmanız gerekir.
 • Son Dakika Haberlerine ve Viral Olan İçeriğe Derin Linkleme: Özellikle bulunduğunuz ülkede, şehirde veya semtte gerçekleşen son dakika haberleri ve bütün dünyayı sallayan bir viral haber, bildirim olarak sizinle paylaşılır. Bu gibi önemli haberler, sizin arama yapmanıza gerek duymadan tarafınıza sunulur.
 • Kişiselleştirilmiş İçeriğe Derin Linkleme: Sahip olduğunuz ilgi alanlarına dayalı olarak içerik, ürün ya da hizmetler hakkında bildirim almanızı sağlar. Taraftarı olduğunuz takım hakkındaki bildirimler ya da uzun süredir takip ettiğiniz bir ürün hakkındaki bildirimler buna örnek gösterilebilir.
 • İlk Katılım Sürecini Kişiselleştirmek için Derin Linkleme: Uygulamayı yeni kullanmaya başlanmış kişileri teşvik etmek için sunulan özel indirimler ya da promosyon kuponları bu şekilde bildirim ile paylaşılır. Getir uygulaması bu konuda iyi bir örnek olabilir.
 • Terk Edilmiş Sepetler İçin Derin Linkleme: Herhangi bir uygulama üzerinde oluşturduğunuz sepeti sonlandırmadığınız takdirde, sepet hatırlatma bildirimleri gelir. Bu bildirimde yer alan derin bağlantı, sizi direkt olarak sepete yönlendirir.
 • Yeniden Etkileşim Kampanyaları İçin Derin Linkleme: Yeniden etkileşim kampanyaları birçok pazarlama yönteminde önemli bir role sahiptir. Derin linkleme de önemli bir yeniden etkileşim aracıdır.

Derin linklemenin kullanıldığı pek çok alan var. Uygulamalarda geçirilen süresinin, satışların ve trafiğin artması bu şekilde mümkün olur. Aynı durum web siteler için de geçerlidir. Derin linkleme doğru bir strateji ile yapıldığında çok büyük avantajlara sahiptir. Yanlış strateji ile oluşturulan derin linkleme ise kullanıcıları sinir etmekten başka bir işe yaramıyor. Bu açıdan derin linkleme konusunda çok ciddi yatırımlar yapılmalı ve arkada çalışan CRM programları ile entegre bir şekilde kullanılmalıdır.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu