Dijital Pazarlama

En Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örnekleri

Markanın yaratıcı ve yenilikçi tanıtımı için gerilla pazarlama öne çıkan bir pazarlama tekniğidir. Markanın potansiyel müşterilere iletmek istediği mesajı, sıra dışı yollar ile sunması, bu yöntemin odağındaki yaklaşımdır. İyi bir planlama ve yaratıcılık ile birlikte gerilla pazarlama çok etkili bir yöntemdir. Ancak, kolay olmadığını da belirtmek gerekir.

Zaman zaman gerilla pazarlama örneklerini sizler de görmüşsünüzdür. Karşınıza çıktığında yakınlarınıza iletme ihtiyacı hissedeceğiniz bir yaratıcılık ve akıl oyununa tanıklık edersiniz. Ben Türkiye’de çok fazla gerilla pazarlama örneğine şahit olmadım. Ancak, Z kuşağının para kazanmaya başlaması ve paranın harcanması konusunda yetkili olması ile birlikte bizler de gerilla pazarlama yöntemini daha sık göreceğiz.

Yazının devamında sizlerle 11 farklı gerilla pazarlama örneğini paylaşıyor olacağım. Bu örnekler, birbirinden yaratıcı ve sıra dışı kampanyalardan oluşuyor. Ama, önce isterseniz, gerilla pazarlama tekniğinin detaylarına bir göz atalım.

Gerilla pazarlama, markaların kendini tanıtırken ya da mesajlarını iletirken sıra dışı yollar denemeyi öncelikleyen bir reklamcılık stratejisidir. Gerilla pazarlama ilk önce fiziksel olarak oluşturulmaya başlandı. Sokaklarda kullanılan yaratıcı gerilla reklamlar çok dikkat çekti. Otobüs duraklarında kullanılan gerilla reklamlar sayesinde, otobüs bekleyen milyonlarca vatandaş bu yaratıcı reklamların sıra dışı yaklaşımını beğeni ile takip etti. Tabi ki ben bu işin dijital tarafına odaklanacağım.

Gerilla pazarlama sadece geleneksel reklamcılıkta değil dijital reklamcılıkta da kullanılmaya başlandı. Dijital reklamcılığı çok daha ilgi çekici hale getiren gerilla pazarlama, insanların dikkatini çekmekle kalmayıp aldıkları beğeni ile sosyal medyada paylaşılıyor. Birçok kişi gerilla reklamları, sosyal medya hesaplarında paylaşarak, çevrelerine bu sıradışı yaklaşımı göstermek istiyor. Bunun sonucunda, gerilla pazarlama reklamcılığı çok daha hızlı bir şekilde yayılarak viral hale gelebiliyor.

Gerilla Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Gerilla pazarlama stratejisinin en çok dikkat ettiği konu, hedef kitlenin dikkatini hızlı bir şekilde çekmek ve maksimum etkiyi oluşturmaktır. Genellikle düşük maliyetler ile maksimum faydayı almak için oluşturulurlar. Hedef kitlenin reklamı çevresine yayma isteği, gerilla reklamcılığın en iyi avantajlarından biridir.

Gerilla pazarlama, sıra dışı ve benzersiz bir yaklaşım sergilemek zorundadır. Bu açıdan özgün olmayan bir yaklaşım ile gerilla pazarlama gerçekleştirilemez. Markalar, sahip oldukları en can alıcı özellikleri ve hedef kitleye ulaştırmak istedikleri ana mesajı, gerilla reklamlar sayesinde hızlı bir şekilde ulaştırır.

Gerilla reklamcılık, pahalı ve göz alıcı stratejiler yerine, ucuz maliyetli ama sıra dışı bir stratejiyi hedefler. Gerilla reklamcılık her geçen gün daha fazla tercih edilir hale geliyor.

Gerilla reklamcılığı anlamak istiyorsanız, örneklere bakmak en sağlıklısı olacaktır. Özellikle günlük yaşantımızda çok sayıda gerilla reklam ile karşılaşıyoruz. Otobüs duraklarında ve bilboardlarda sunulan gerilla reklamlar, gün boyu aklımızda kalan etkiye sahip oluyor. Hatta fotoğrafını çekerek gün boyu arkadaşlarımıza gösteriyor ya da mesaj ile paylaşıyoruz. Bu etkiyi dijital dünyada oluşturmak mümkün mü? Evet bazı örnekler ile nasıl yapıldığını paylaşacağım. Ama, öncelikle gerilla pazarlamanın avantajlarına değinelim.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları

Gerilla pazarlama çok sayıda avantaja sahiptir. Sunmuş olduğu temel avantajları, aşağıda bulabilirsiniz;

 • Sıra dışı, tüm dikkatleri üzerine çeken ve düşük maliyetli bir reklam stratejisi için gerilla pazarlama doğru tercih olacaktır. Gerilla pazarlamada amaç, insanların dikkatini çekmek ve reklamın onlar tarafından yayılmasını sağlamaktır. Geleneksel pazarlama çalışmaları, uzun bir çalışma süreci ve yüksek bütçe isterken, gerilla pazarlama çok daha kısa sürede ve düşük bütçelerle hayata geçebilir.
 • Başarılı bir gerilla pazarlama, insanların birbiri ile paylaşılması durumunda ortaya çıkar. Bu açıdan, viral etkiye sahiptir. Organik ve ilgi çekici bir reklam hepimizi etkiler ve çevremizle paylaşma gereği hissederiz. İşte tam olarak bu duruma başarılı gerilla pazarlama denir.
 • Gerilla pazarlamanın başarılı olması için yaratıcılık, sıra dışı fikirler ve marka dili ile olan bütünlük çok önemlidir. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde etkisi yıllar sürer. Üzerinden çok uzun süre geçmesine rağmen zaman zaman tekrar viral olabilir.

Dijital Gerilla Pazarlamayı Anlamak

Gerilla pazarlamada, potansiyel müşteriye olan erişimi artırmak için sıra dışı teknikler ve fikirler ortaya konulmalıdır. Müşteri üzerinde kalıcı bir iz bırakmak ve kampanyanın sosyal medya üzerinde köpürmesini sağlamak en büyük amaçtır. Bu sadece geleneksel gerilla pazarlama ile gerçekleşmiyor. Siz de benim gibi sıklıkla şahit oluyorsunuz, şimdilerde online gerilla pazarlama çok daha etkin bir şekilde kullanılıyor.

Online gerilla pazarlama, müşteriler ile olan iletişimi artırmak ve yaratıcı fikirler ile onları etkilemek adına çoğunlukla sosyal medya vb. dijital iletişim kanallarını aracılığı ile potansiyel müşterilere ulaşmanın önemli bir yoludur.

Geleneksel gerilla pazarlama, sokaklardaki otobüs duraklarında, banklarda ya da çeşitli özel etkinliklerde yer bulurken, online gerilla pazarlama ise dijital dünyanın birçok alanında ve özellikle hedef kitlenin yer aldığı mecralarda karşımıza çıkıyor.

Neden Online Gerilla Pazarlama?

Dünya nüfusunun yarısından fazlası, zamanının çok büyük bir kısmını sosyal medyada harcıyor. Online iletişim kanalları ve topluluk ağları en fazla zaman harcanan yerler. Benim gibi siz de yaratıcı bir fikir gördüğünüzde hem sosyal medya hesaplarınızda paylaşabiliyor hem de WhatsApp gibi iletişim kanalları üzerinden yakınlarınıza göndererek eğlenceli zaman geçirebiliyorsunuz.

Online gerilla pazarlama kampanyaları, doğru bir şekilde uygulandığı takdirde, o kadar hızlı yayılıyor ve viral hale geliyor ki, çok daha büyük bütçeler ile hazırlanan reklam kampanyalarından daha büyük bir etki oluşturuyor. Sadece bu etki için dahi online gerilla pazarlama, markaların önceliği haline gelmiş durumda.

Online Gerilla Pazarlama Araçları

Online gerilla pazarlama kampanyaları hazırlamak için kullanılabilecek çok sayıda araç bulunmaktadır. Bu araçlar ayrı ayrı kullanılabileceği gibi daha çok birlikte de kullanılmaktadır. Bu araçların seçimi üzerinde en büyük faktörlerden biri hedef kitlenin bulunduğu platformlardır. Online gerilla pazarlama için kullanılabilecek dijital araç ve platformlar şu şekildedir;

 • Viral içerik
 • Yarışmalar
 • Olay ve etkinlikler
 • Videolar
 • Oyunlar
 • Topluluk forumları
 • Online kampanyalar ve etkinlikler
 • Bilgi grafikleri
 • E-kitaplar
 • Tanıtım videoları
 • Blog gönderileri

4 Adımda Online Gerilla Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Online gerilla pazarlama stratejisi oluşturmak için takip etmeniz gereken 4 basit adım bulunmaktadır. Bu adımlar sayesinde, stratejinin çok büyük bir bölümü netleşmiş olacaktır.

1) Pazarlama Bütçenizi Belirleyin

Gerilla pazarlama kampanyanızı oluşturmadan önce bir bütçe belirlemeniz gerekir. Bu bütçe ile birlikte özellikle ücretli dijital tanıtım kampanyaları için önemlidir. Ayrıca, kampanya oluştururken ihtiyaç duyacağınız fiziki materyaller varsa, onlar için de bir bütçe gerekli olacaktır. Oluşturulan kampanya öğelerinin olabildiğince dijital öğelerden oluşması, bütçenin çok daha düşük tutarda kalmasını sağlar.

2) Doğru Dijital Kanalları Belirleyin

Gerilla pazarlama kampanyanızı gerçekleştireceğiniz dijital pazarlama kanallarını belirlemek çok önemlidir. Çünkü, doğru hedef kitleye ulaşmak için bu seçimin büyük etkisi vardır. Siz, hedef kitlenizin bulunmadığı bir dijital platforma yoğunlaştığınız takdirde, kampanyanın istenilen hedefe ulaşma imkanı kalmaz.

Dijital pazarlama kanalı belirlenirken, hedef kitlenin ziyaret ettiği web siteler, sosyal medya platformları ve uygulamalar öncelikli olarak tercih edilmelidir. Bu tercih ile birlikte hedef kitle ile olan etkileşim artacak ve kampanya daha iyi bir performans sergilemiş olacaktır.

3) Pazarlama Etkinlikleri İçin Takvim Oluşturun

Bir etkinlik takvimi oluşturmak ve etkinlikleri plan doğrultusunda hayata geçirmek, stratejinin başarıya ulaşması için altın kuraldır. Gerilla kampanyalarının ölçülebilir ve ulaşılabilir olması, performansını belirlemede önemli faktörlerdir. Bu konuya dikkat etmeyi unutmayın.

4) İlgi Çekici ve Sıradışı Görsel Kullanımı

Gerilla kampanyalarının en önemli öğesi şüphesiz görsel ve grafiklerdir. Hafızalara kazanan kampanyalara baktığınızda, çok kısa sürede sunduğu sıra dışı yaklaşım ile herkesi etkileyen görseller ve grafik tasarımlar yer alır. İçerik bir bütün halinde düşünüldüğünde metin çok önemli bir unsur olsa da, tek bir görsel ile anlatılabilecek mesaj sayısı çok fazladır. Görsel hafızaya girmek ve bilinçaltında insanları harekete geçirecek duygular oluşturmak, gerilla reklamların önceliğidir.

Gerilla reklam kampanyalarında, görselin olabildiğince fazla dikkat çekici olması ve insanların duygularını harekete geçirmesi için aşağıdaki konulara dikkat edin.

 • Kullanılan görsel, hedef kitle üzerinde hedeflenen duygu ya da duyguları oluşturması gerekir.
 • Sürpriz ve sıradışı bir yaklaşım her zaman ilgi çekici ve akılda kalıcı olacaktır.
 • Hedef kitle ile bilinçaltında etkileşim kurmak çok önemlidir. Her marka, bilinçaltında farklı duyguları harekete geçirmek isteyebilir. (Güven, hayatta kalma, sevgi, haz, vb.
 • Görsel tek bir resimden oluşmayabilir. Ses, video ve görüntü bir bütün halinde hedef kitleye sunulmalıdır. Bazı markalar tek bir kare ile çok fazla mesaj verme kapasitesine sahiptir. Bu da uzun pazarlama çalışmaları ile mümkün olur. Bunun yanı sıra, çoğu marka farklı efektleri devreye alarak, ilgi çekiciliği arttırmak isteyebilir.

Online Gerilla Pazarlama Örnekleri

Online gerilla pazarlama kampanyasını tam olarak anlamak için çeşitli örnekleri incelemek gerekir.

 • Karşımıza çıkan en güzel örneklerden biri viral içeriklerdir. Markalar tarafından oluşturulan viral içerker, kısa süre içerisinde bütün sosyal medyayı kasıp kavurabilir. Bu da, düşük maliyetler ile büyük etki oluşturmayı mümkün kılar.
 • Hedef kitlenin ziyaret ettiği web siteler üzerinde markalar tarafından oluşturulan makale ve bloglar etkili olabilir.
 • Online sınavlar ve soru cevaplar da gerilla pazarlama örnekleri arasındadır.
 • Facebook ve çeşitli sosyal medya platformları üzerinde oluşturulan sınavlar, birçok marka tarafından kullanılıyor.
 • Markalarca hazırlanan ilgi çekici infografikler, çok fazla paylaşım alıyor.
 • Memes olarak bilinen ve gençlerin ilgisini çeken görüntüler, aynı şekilde markaların ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Günümüz online gerilla pazarlama kampanyalarının büyük bir bölümü çok yönlü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ayrıca, marka tarafından paylaşılmak yerine organik hesaplar üzerinden dolaşıma sokulabiliyor. Marka tarafından oluşturulan bir gönderinin paylaşılma ve etkileşime girme olasılığı olsa da organik bir şekilde büyüyen bir gönderinin sahip olduğu olasılıktan çok daha düşük olduğu kesindir.

Dijital reklam ajanslarının en fazla odaklandığı ürün olan gerilla pazarlama reklamları, gelecekte önemini korumaya ve ilgi çekici olmaya devam edecektir. Bizler de sıra dışı bulduğumuz kampanyaları birbirimiz ile paylaşarak, bu ürüne farkında olarak ya da olmayarak destek vermeye devam edeceğiz.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu