SEO

YouTube SEO Rehberi: Videolarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

YouTube arama sonuçlarını düzenli olarak değiştiren ve politika değişiklikleri yapan bir sosyal medya platformudur.  Bu faktörler ve içerik türü olarak video olduğu göz önüne alındığında SEO açısından işimiz gerçekten zor. YouTube SEO çalışmalarında başarılı olmak için, sizlere hap şeklinde bir rehber hazırladım. Kısa bir rehber değil ancak her bir başlığı önemli bilgiler barındırdığı için “hap” olarak niteledim.

Hazırladığım YouTube SEO rehberi ile birlikte; yüksek sıralamalar alabilir, izlenme rakamlarını artırabilir ve abone sayısında ciddi yükselişler elde edebilirsiniz. Bildiğim bütün YouTube SEO stratejilerini sunuyorum.

YouTube SEO’ya Giriş

Yakın zamana kadar, amatörce çekilen benzersiz videolar hızlı bir şekilde arama sonuçlarının tepesinde yer bulurdu. Kısa süre içerisinde viral videolar paylaşmak mümkündü. Günümüz bol aboneli YouTuberları, sektörde yeni olmanın zorlukları haricinde çok kolay bir şekilde yükseldi. 4-5 yıl önceye kadar özgün ve kaliteli videoların sayısının az olması nedeniyle, bir YouTube kanalı hızlı bir şekilde büyüyordu. Şimdilerde ise özgün ve kaliteli videolar oluştursanız dahi bu süreç eskisi kadar kolay değil. Kısacası, bütün doğruları yapmakla birlikte YouTube SEO’ya da önem verirseniz adım adım büyüme yolunda ilerleyebilirsiniz.

YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak biliniyor. Bir sosyal medya platformundan öte bir noktaya ulaştı. Kullanıcılar YouTube’u bir arama motoru olarak kullanıyor. Çoğu TV kanalını dahi youTube üzerinden izliyorlar. İzlenmesi bu kadar yüksek seviyede olan bir platform, sahip olduğu algoritma ile birlikte kaliteli içerikleri kalitesizlerden ayırmak isteyecektir. Sadece kalite konusu değil, kullanıcının aradığı videoya ulaşması da önemli bir algoritma önceliğidir.

Aşağıda paylaşacağım YouTube SEO stratejilerini uyguladığınız takdirde, videolarınızdan maksimum verimi alabilirsiniz. Unutmayın, bu SEO stratejileri, videolarınızdan maksimum verim almanızı sağlar. Özgün olmayan ve kalitesiz videoların milyon izlenmeye ulaşmasını sağlamaz.

Elde Tutma Oranı

Gözlemlemeniz gereken en önemli KPI (key performance indicator – temel performans göstergesi) elde tutma oranıdır. (KPI terimini öğrenmeniz diğer kaynak okumalarında da yardımcı olacaktır.) Bu performans ölçümünün amacı, izleyicinin videonun ne kadarını izlediğini ölçmektir. Eğer ki çok sayıda izleyici videoyu baştan sona izlerse, YouTube bunun mükafatını videoyu daha üst sıralarda çıkararak verecektir. Sistem çok basit çalışır. Sizin kullanıcıları memnun etmeniz YouTube’un gözünden kaçmaz. Çünkü YouTube’un amacı da kullanıcıları memnun etmektir.

Bu bilgiyi öğrenmek için YouTube Analytics paneli üzerinden “Kitleyi Elde Tutma Raporu” sekmesini kullanabilirsiniz. Bu rapor içeriğinde videonun izlenme süreleri, yeniden izlenmeler ve sonlandırılma gibi bilgiler bulunmaktadır.

Örnek olarak; elde tutma oranı %50 olan bir video için, izleyicilerin yarısının videonun tamamını izlediği düşünülmelidir. %50’lik bir elde tutma oranı düşük bir oran gibi gelebilir. Ancak, bu oranı elde etmek o kadar zor ki! %50’ye yakın oranlar mükemmelin dahi üzerinde oranlardır. %40 ve üzeri elde tutma oranı mükemmel bir değeri temsil eder. %35’lik bir değerin altında olanlar ise YouTube için öne çıkarılma şansına sahip olmazlar. Sizler de videolarınızın bu değer üzerinden aldığı görüntülenmeleri inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, önceliklerinizden biri, elde tutma oranını artırmak olmalıdır.

Kullanıcı Etkileşim Oranı

Etkileşim oranı, her sosyal medya platformunda olduğu gibi YouTube üzerinde de çok değerlidir. Bir videonun değer ölçütleri arasında önemli bir yere sahiptir. YouTube SEO çalışmalarında en önemli ikinci faktör olarak bu faktörü göz önünde bulundurun.

YouTube kullanıcı etkileşimi denildiğinde akıllara neler gelmeli? Öncelikli olarak, yorumlar, beğeniler ve beğenmemeler gelir. Beğenmeme yani dislike bilgisi kullanıcılara gösterilmese de YouTube algoritmasında işlevini yerine getirir. YouTuberların takipçilerinden bu kadar çok beğeni ve yorum istemelerinin sebebi de budur. Bu sayede, video ivmeli bir şekilde yukarı çıkar ve viral hale gelir. Trendlere girmek için de önemli bir faktördür.

Kullanıcı etkileşimini artırmak adına uygulayabileceğiniz önemli ipuçları:

 • Video içerisinde samimi sorular oluşturarak hem bu sorulara cevap isteyin hem de video hakkında yorum talep edin.
 • Video içeriğinde çeşitli boşluklar bırakmak, gizemi artırabilir ve izleyicilerin bu boşluğu yorum ile doldurması sağlanabilir. En sık tercih edilen yorum alma yöntemlerinden biridir.
 • Yorum almak kadar yorumlara yanıt vermek de önemlidir. Yorumlara yanıt verildiği takdirde takipçi ve izleyiciler ile tam bir etkileşim elde edilmiş olunur. İzleyicilerin büyük bir bölümü, yapmış oldukları yoruma cevap aldıklarında diğer videolarınıza yorum bırakma eğilimlerini artırırlar. Yorumlara cevap vermeniz, yorum yapmamış olanları da cesaretlendirecek ve yorum yapmalarını sağlayacaktır.
 • Bazı bilgileri ucu açık bir şekilde bırakmak ve takipçilerin tamamlamasını sağlamak diğer bir yöntemdir. Özellikle tartışma içeren videolar çok fazla yorum alırlar.

Videonuzun başlığı

Video başlığına iki farklı açıdan yaklaşmak gerekiyor. Birincisi, izleyicinin tıklaması için dikkat çekici ve harekete geçirici niteliğe sahip olması. İkincisi ise, aramalarda tercih edilen anahtar kelimeleri içeriğinde barındırmasıdır. Nasıl ki, Google arama motorunda daha fazla organik trafik oluşturmak için anahtar kelimeye önem veriyoruz. Aynı şekilde YouTube da bir arama motorudur ve anahtar kelimeyi baz alarak arama sonuçlarına yön verir.

Burada önemli bir konuyu atlamamak gerekiyor. Diyebilirsiniz ki, çok büyük kanallar, video başlığında anahtar kelime kullanmadan da çok yüksek izlenmeler alıyor. Tabi alırlar! Çünkü YouTube onlara kendi evladı gibi davranıyor. Ancak yeni açılan kanalların bu gibi bir şansı yok. Kanal belirli büyüklüğe gelene kadar üvey evlat muamelesi göreceksiniz. Bu yüzden SEO kriterlerini harfiyen yerine getirmelisiniz.

Şu şekilde bir örnek verebiliriz. İki YouTube kanalı da aynı konu hakkında video hazırlasın. Mesala, “sabah rutini” temalı bir video hazırlasın. Milyonun üzerinde takipçisi bulunan ve aktif bir şekilde video yükleyen kanal başlığa “Huzur dolu bir başlangıç!” adını versin. Yeni açılan bir kanal ise “Sabah rutinimi sizlerle paylaşıyorum.” video başlığını kullansın. Normal şartlarda “sabah rutini” anahtar kelimesi ile yapılan aramalarda ikinci başlıklı video çıkması gerekir. Ancak çoğunlukla birinci başlıklı ve benzer yüksek takipçili kanalların hazırladığı başlıklarda videolar çıkar. Yani tek etken video başlığı değildir. Kanalın sahip olduğu otorite, videonun içeriği ve diğer çok sayıda etmen yer alır. Ancak eşit şartlarda olsalardı, ikinci başlığa sahip video ön planda çıkacaktı. Video başlığının oluşturmuş olduğu gücü daha iyi anlamışsınızdır umarım.

YouTube Başlık Araştırması

Bazılarımız YouTube’a video yüklerken doğru başlığı bulmakta zorluk çekiyor olabiliriz. Hedef kitle, aranma hacmi, konuma göre aramalar ve daha çok sayıda faktör, bu konu üzerinde direkt olarak etkiye sahip. Başlığın anahtar kelime içermesi gerektiği gibi dikkat çekici ve özgün bir yanı da olmalıdır. Bunun için yapay zeka kullanmak mantıklı olabilir.

Bu iş için kullanılabilecek çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Google Ads üzerinden Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs, Semrush ve diğer çeşitli üçüncü taraf araçlar kullanılabilir. Önemli olan aranma hacmi yüksek ancak rekabetin düşük olduğu kelimeleri bulmaktır. Aranma hacmi yüksek olan kelimelerde yüksek rekabet bulunacağını unutmayın. Özellikle yeni açılan kanallar, yüksek rekabetli anahtar kelimelerden uzak durmalıdır.

İçerik başlığı ile video içeriğinin aynı doğrultuda olması gerekir. YouTube algoritması, video içeriğini anlayabilecek yeteneğe sahiptir. YouTube’u farklı konuda video ve başlık ile kandırmanız mümkün değildir. Ayrıca, video içeriği ile uyuşmayan başlıklar spam aktivite olarak değerlendirilebilir. Bunun sonucunda kanal sahibi çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaktır.

Yükleme Sıklığı

Bir diğer önemli konu, video yükleme sıklığıdır. YouTube, düzenli video yükleyen kanallara çok daha fazla değer vermektedir. Bu hem YouTube’un gözünde hem de kanal takipçilerinin gözünde özel bir yere sahiptir. YouTube SEO güveni olarak isimlendirilen bu konu, çoğu YouTuberın dikkat ettiğini bir faktördür. Hatta, çoğu YouTuberın video paylaşma gün ve saatleri dahi sabit hale gelmiştir.

Örneğin, haftada bir kaliteli video paylaşımı rutin halinde yapıldığı takdirde, olumlu karşılığı alınmaya başlanır. Unutmayın, YouTube’da başarılı olmak, çok sayıda doğrunun bir arada yapılmasına bağlıdır. Sizlerle paylaştığım maddelerin hepsini aynı anda gerçekleştirdiğiniz takdirde, maksimum faydayı elde edersiniz.

Düzenli ve kaliteli video paylaşımı, yüksek etkileşim ve izlenme oranı ile birleştiğinde, kanalın ivmeli bir şekilde büyüdüğünü göreceksiniz.

YouTube SEO Trust puanınız oluşurken düzenli video yükleme önemli bir paya sahiptir. Bu puan, YouTube algoritması içerisinde otomatik bir şekilde oluşmakta olup kullanıcılar ile paylaşılmaz. Yüksek puana sahip olan kanallar video yüklediğinde, YouTube tarafından tavsiye edilen video olarak dahi gösterilebilir.

Video kalitesini zaman içerisinde yükseltmek isteyebilirsiniz ancak, güncel YouTube rekabeti göz önüne alındığında, yüksek kaliteli videolar oluşturmaya ilk videodan itibaren başlamak bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu açıdan, YouTube’da başarılı olmak eskisi kadar kolay değil.

Çok Önemli Olmayan KPI’lar

Aşağıda yer alan KPI’lar SEO açısından bir etkiye sahip olsa da yukarıda yer alan faktörler kadar büyük bir fark yaratmazlar.

 • Etiketler: YouTube’un sahip olduğu algoritma, video içeriğini ve kullanıcıların yorumlarını otomatik bir şekilde okuyor ve büyük datayı kolay bir şekilde yorumlayabiliyor. Bu açıdan, algoritma etiketlere eskisi kadar değer vermiyor. Tabi ki etiket kullanmanın bir zararı olmayacaktır. Ancak, etiket kullanarak büyük bir etki elde etmeyi de beklemeyin. Bununla birlikte, alakasız ve çok sayıda etiket kullanmaktan da kaçının. Yarar sağlamak isterken zararlı çıkmanız olası bir sonuçtur.
 • Tanım: 2023 itibariyle YouTube video açıklaması ile de çok fazla ilgilenmiyor. Eskiden önemli bir faktör olsa da YouTube’un vereceğiniz kopyaya ihtiyacı kalmadı. Açıklamaları daha çok bağlantılarınızı paylaşmak için kullanabilirsiniz. Blog adresiniz, sosyal medya hesaplarınız vb.
 • Abonelikler: Abone sayısı, YouTube SEO açısından önemli bir faktör değildir. Yani, sıralamada daha önce çıkmanızı sağlamaz. Bununla birlikte kanalın daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

Kullanıcı Amacı / Kullanıcı Beklentisi

YouTube algoritmasını destek vermek, SEO’nun birincil kuralıdır. Yukarıda yer alan maddeler, bu amaç uğruna yardımcı olur. Bunun yanı sıra YouTube kullanıcıların amacı ve beklentisi de önemlidir. Sadece YouTube’u değil kullanıcıları da mutlu etmelisiniz. Kolektif bir değer ortaya çıkmalı. UX ve UI olarak isimlendirilen bu kavramlar, direkt olmasa da dolaylı olarak etkilidir. YouTube algoritması adına doğru işlemleri yaparak videonuzun sonuçlardaki görüntülenmesini artırabilirsiniz. YouTube videonuzu ön plana çıkarsa da, kullanıcı tıklamadığı sürece izlenme alamazsınız. Bu açıdan videoların dikkat çekici, harekete geçirici ve merak uyandıran bir görünüme sahip olması gerekir. Sonuçlarda çok fazla yer alan ancak tıklanmayan videolar zamanla arka plana atılmaya başlanır.

YouTube’da Daha Fazla Görüntüleme Nasıl Elde Edilir?

Yukarıda sıraladığım faktörler YouTube gözünde önemli olan faktörlerdi. YouTube’un sizi ön plana çıkarması için yapmanız gerekenleri paylaştığıma göre şimdi de kullanıcıları nasıl etkileyebileceğiniz hakkında konuşalım.

YouTube taleplerini yerine getirirseniz, algoritma videolarınızı ön plana çıkaracak ve görünür hale getirecektir. Ancak izlenme alacağını garanti edemez. Tam bu noktada, daha fazla görüntülenme alacağınız faktörleri uygulamanız gerekir.

Kullanıcılar videolarınızı neden tıklar? Neler yapmanız gerekir? Spama düşmeden onları nasıl etkileyebilirsiniz? Şimdi bu konulara yoğunlaşalım.

Yüksek Kaliteli Videolar

YouTube’a yeni başlayanlar ilk videodan itibaren kaliteli video oluşturmak zorundadır. Günümüzde YouTube çok ciddi bir emek ve zaman isteyen mecraların başında gelir. Özellikle ilk yüklediğiniz videolar ya çok az izlenecek ya da hiç izlenmeyecektir. Büyük olasılıkla görünür dahi olmayacaklar. Buna karşı hazırlıklı olmanız ve moralinizi bozmamanız gerekir. Ancak sizin sıranızda gelecek. Eninde sonunda yüksek kaliteli videolar ürettiğiniz sürece, YouTube size de bir şans verecek. İşte o şansı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. O tek bir şans sizin için milat olacak ve ivmeli bir şekilde büyüdüğünüzü göreceksiniz. Bu yüzden, en baştan itibaren yüksek kalitede video yüklemek önem arz ediyor.

Kanalınızın uzun vadede büyüyeceğine ve yüksek izlenmeler alacağına emin olun. Bu hayal ve motivasyonla düzenli bir şekilde yüksek kalitede video yüklemeye devam edin.

YouTube Videonuz için Harika Bir Küçük Resim Seçin

Videonun fazla tıklanma almasında en büyük faktörlerden biri, dikkat çekici ve merak uyandıran küçük resim kullanmaktır. Küçük resme karar verirken, en sağlıklı yol empati yapmaktır. Siz olsanız, hangi küçük resim kullanıldığı takdirde videoya tıklardınız? İşte bu sorunun cevabı sizi doğru seçime götürecektir.

Küçük resim üzerinde kullanacağınız metin yoğunluğu, grafikler ve ek görseller, videonun konusuna bağlı olarak seçilmelidir. Trendlere uyum sağlamak da son derece önemlidir.

Küçük resim konusu hem çok basit hem de karmaşıktır. Etkileyici bir illüstrasyon yapmak neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Bu açıdan, profesyonel bir destek alabilir ya da kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Size önerim, Udemy üzerinden başlangıç seviyesinde kurslar alarak, en azından tatminkar kalitede küçük resimler oluşturabilirsiniz.

Kaliteli bir küçük resim hazırlamanın en çok tercih edilen yolu, Photoshop kullanmaktır. Önerdiğim gibi, başlangıç seviyesinde bir Udemy kursu, iyi bir ilk adım olacaktır.

YouTube Videonuzun Başlığı

İnsanların videonuza tıklamasını sağlamak, tamamen dikkat çekmek ve harekete geçirmekle ilgilidir. Küçük resimden sonra başlık da çok etkili bir faktördür. YouTube’da başlık oluştururken aşağıda önerdiğim ipuçlarını kullanabilirsiniz;

 • Video içeriği ile benzer bir başlık atsanız dahi bir gizem oluşturmak her zaman fark yaratır. Mesela, makyaj videosu çekiyorsanız, “….. den bu kadarını beklemiyordum!” “…. tam bir hayal kırıklığı oldu.” gibi başlıklar içerik ile aynı doğrultuda olduğu sürece dikkat çekicidir. Burada önemli olan, başlıktaki ilgi çekici ifadenin video içeriği ile desteklenmesi ve kullanıcıyı tatmin etmesidir.
 • Video başlığında çok bilgi vermeden küçük resim üzerine dikkatleri çekebilirsiniz. “Sizce biz hangi ülkeyi/şehri gezdik?” gibi merak uyandırıcı başlık ve devamında da bu doğrultuda hazırlanan bir küçük resim, kullanıcıları harekete geçirecektir.
 • Başka kanallar ile birlikte yapacağınız ortak videolar, iki farklı kanalın aboneleri için ilgi çekici olur. “… kanalı ile birlikte yarışma düzenliyoruz…”

YouTube Açıklamasının Önemi

Kullanıcılar herhangi bir anahtar kelime araması yaptığında, sonuç ekranında video küçük resmi, video başlığı, video süresi ve video açıklama kısmının ilk cümlesi gösterilecektir. Bu açıdan, açıklama kısmında insanları içeriye davet edecek ve onları tatmin edecek bilgiler vermeniz gerekir. Video açıklamaları SEO açısından büyük bir öneme sahip olmasa da kullanıcıları videoya tıklatmak için öneme sahiptir. Tıklama oranını artıran bir etken olduğu için kesinlikle atlamamaya çalışın.

Bitiş Ekranı ve Ek Açıklamalar

Bitiş ekranı sizin için çok değerlidir. Videonuzu izlemeye gelmiş ve sonuna kadar beklemiş bir izleyicinin değerini anlamak gerekir. Bu izleyici ile ne mi yapmak gerekir? Tabi ki daha fazla video önermek. Video sonunda başka bir videonun tanıtımını yapabilir ve sonunda da o videoyu sunabilirsiniz. Ayrıca Abone ol gibi butonlar da izleyicinin etkileşime gireceği butonlardır.

Bitiş ekranında fazla seçenek sunmayı tavsiye etmiyorum. Kendiniz de deneyimleyebilirsiniz. Video bitiyor ve karşınızda küçük küçük çok sayıda video önerisi. Genellikle incelemeden direkt olarak ilgili sayfayı terk edersiniz. Ancak tek ya da iki seçenekli bir video önerisi çok daha etkili olacaktır.

Sonuç olarak, videonuz YouTube sonuç sayfasında sıralanırken, kullanıcılara 3 önemli şey sunulur. Bunlar;

 • Küçük resim
 • Başlık
 • Açıklama

Bu üçlü ne kadar dikkat çekici ve tatmin edici olursa, tıklama oranınız da o ölçüde artacaktır.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu