SEO

İşletmeler için Yerel (Local) SEO Rehberi

Yerel SEO, genel SEO tekniklerine göre biraz daha farklı işliyor. İçinde geleneksel SEO’da pek de karşımıza çıkmayan bazı sıralama faktörleri barındırıyor ve bunlar farklı oluyor. Bu da oldukça mantıklı çünkü tüketiciler de bölgelere göre farklılık gösteriyor. Yerel tüketiciler, daha çok kendilerine yakın yerler üzerinde arama yaparken, kısa sürede satın alım yapmak ve mağazalara telefon numaraları – adresleri aracılığıyla çabuk ulaşabilmek istiyorlar.

Başarılı bir yerel SEO düzenlemesi yapmadan önce, nerede olduğunuzu tespit etmelisiniz. Bu da yerel SEO planlamasından ve temel prensiplerden geçmekte. Bu şekilde daha sağlıklı bir SEO stratejisi kuracaksınız. İşte yerel SEO planlaması için atılacak 6 etkili adım:

Google Benim İşletmem

Google My Business – Google Benim İşletmem eskiden Google+ İşletme Sayfası olarak kullanılıyordu. Google Plus profilinizin bir kısmı olan ‘Benim İşletmem’ servisi, yerel arama sonuçlarına ulaşmak için kritik önem taşıyor.

GBİ sayesinde hem Google aramalarında, hem de Google Haritalar gibi yerlerde müşteriler tarafından bulunmanızı sağlıyor. Telefon numarası, konum, adres bilgisi ve açılış saatleri gibi pek çok faydalı bilgi tek bir sayfada toplanmış oluyor. Ayrıca  birkaç görsel ve bazı müşteri yorumlarını da eklemenize izin veriyor.

Google Benim İşletmem
Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem, her tip Local SEO stratejisi için hayati bir bileşen. Bu servisle oldukça başarılı olabileceğiniz gibi, aynı zamanda kendi ayağınıza da sıkabilirsiniz. Bu da genellikle kopya GBİ sayfalarıyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla öncesinde Google Haritaları kontrol edip tek bir işletme sayfanız olduğuna bakın.

Google Benim İşletmem sayfanızı hazırlarken ödeme tipleri, açılış saatleri vb. gibi bilgilerin tamamının doğru olduğuna ve telefon numaranızın gözüktüğüne, diğer sayfalarla eşleştiğine dikkat edin. Aynı zamanda sayfanın onaylı olmasını da sağlayın.

Ve son olarak da, mutlaka isim, adres ve telefon numarası bilgilerini ekleyin.

Website Denetimi

İsim, adres ve telefon bilgileri burada da geçerli. Google Benim İşletmem sayfanızdaki iletişim bilgileriyle web sitenizdekiler kesinlikle aynı olmalı. Ayrıca bunlar yazı şeklinde olmalı. Yani sadece görsel – fotoğraf olarak eklemeyin.

Google’ın web siteleri için tercih ettiği bir yapısı var ve eğer kullanmazsanız cezalandırabiliyor. Sunduğunuz her servis özel bir sayfada bulunmalı ve her sayfa da, ilgili alt sayfalara bağlantı vermeli.

Website Denetimi
Website Denetimi

Meta başlık etiketleri (Meta title tagler) şirket adıyla, anahtar kelimelerle, şehir bilgisiyle ve meta açıklamasıyla optimize edilmeli. Çünkü bu sonuçlar doğrudan arama sonuçlarında çıkacaklar.

Eğer WordPress kullanıcısıysanız, ALL in One SEO eklentisini yükleyerek meta açıklamalarını doğrudan kolayca düzenleyebilirsiniz. Temel noktaları kontrol ederken, şehir – ilçe ve ilgili anahtar kelimelerin siteye ilk giriş sayfalarında, özellikle title taglerde, h1 taglerinde ve URL’lerde olmasına özen gösterin.

İçerik Denetimi

Yerel siteler için içerik olmazsa olmaz konulardan birisi. Bu özellikle Google Panda tarafından denetlenirken, böylece kötü içerikler ve spam  siteler ortaya çıkıyor. Eğer içeriğiniz başka yerlerden toplanmış, kopyalanmış, konuyla alakasız ve değersizse arama sonuçlarınız da bundan etkilenecektir.

Google’ın Analytics aracını kullanarak her bir sayfanın ve blog yazısının trafik miktarlarını kontrol edebilirsiniz. Ahrefs’in backlink aracıyla da hangi sayfaların kaliteli backlinkler aldığına bakabilirsiniz. Eğer bir yazıya yöneltilen kötü linkler varsa ve yeterli trafik getirmiyorsa, kaldırmayı düşünebilirsiniz.

İçerik konusunda çok üretmek her zaman iyi değildir. Bunun yerine az ama okuyucu tarafından değerli görülecek yazılar çok daha geçerlidir ve sizi Google’ın gözünde değerlendirir. Ayrıca Panda servisi hemen hemen her ay yenilenir. Dolayısıyla öncesinde cezanız varsa, bundan da kurtulmuş olursunuz.

Sitenize Verilen Referanslar

İşletmenizin ismine, adresine ve telefon numarasına verilen referanslar da oldukça önemlidir. Standart SEO çalışmalarında, yüksek otoriteye sahip alan adlarından sitenize verilen linkler sıralamanızı arttırır. Yerel SEO’da ise yüksek otoriteli sitelerde isim, adres ve telefon bilgilerinizin olması aynı şekilde sıralamaye etki eder. Bu hem potansiyel müşterilerin sizi daha kolay bulmasını sağlar, hem de arama avantajını elinize geçirirsiniz.

Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, bunlar standartlaşmış bir yapıda olmalı ve her yerde aynı olmalılar. Yanlış yapıdaki veya eksik bilgiler yerel basında, bloglarda ve benzer organlarda yayınlansa dahi değer kaybederler.

Organik Linkler ve Link Cezası Denetimi

Yerel işletmeler için kısmen bu da önemli çünkü pek çok kere görüyoruz ki, yerel işletme web sitelerinde zayıf sonuçlar ve kötü link yapısı stratejileri izleniyor. İşletme sahipleri de genellikle teknoloji meraklısı kişiler olmadığından, kimi zaman kopya, kimi zaman ilgisiz içerikler ekleniyor ve bunlar kötü link yapısıyla iyice içinden çıkılmaz bir hâl alıyor. Siteyle ilgilenen kişi devamlı yazı yazıp, link ekleyerek iyi şeyler yaptığını zannetse de, zamanla tüm bunlar trafiğe zarar veriyor.

Website Denetimi
Website Denetimi

Yine de bu yanlışı düzeltmek mümkün. Bu yüzden de Google Search Console kullanarak ilk olarak en zayıf bağlantılarınızı kontrol edin ve bunlara ‘elveda’ diyin. Nasıl ki Panda zayıf içerikli, kötü siteleri cezalandırıyorsa, Google’ın Penguin servisi de aynı zamanda link spamlayan sitelere ceza veriyor.

Dolayısıyla link yapılarınızı düzeltirseniz, Google Penguin de bir süre sonra cezanızı kaldıracaktır.

Possum Güncellemesi

Possum, özellikle bölgesel işletmeleri yüksek ölçüde etkileyen bir özellik. Aslında Possum duyurulmayan bir algoritma güncellemesiydi ve daha çok ismi SEO toplulukları tarafından verildi. Peki nasıl önlemler almak gerekiyor?

İlk olarak, Possum sizi kelimelerinize göre değerlendirecek. Dolayısıyla işletmeniz İstanbul’daysa fakat Ankara’da hizmet veriyorsanız, servis bölgelerinizi ayrı olarak listemelelisiniz. İkinci olarak da adres konusunda birbirinin kopyası listelemeler yapmamalısınız.

Sonuç

Yerel SEO denetimi hatalardan kaçınmak için olmazsa olmaz bir önlemdir. Yanlış planlamayla, diğer her şeyi doğru yapsanız dahi bütün emeklerinizi boşa çıkarma olasılığınız var. Fakat Google Benim İşletmem sayfasını kullanırsanız, işletme bilgilerinizi doğru şekilde her yere girerseniz, temiz bir link profili ve yerel anahtar kelime verisi çıkartırsanız, ortada problem kalmayacaktır.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teşekürler bu güzel bilgiyi bizimle paylaştığınız için.
    düne kadar All in One Seo Pack ben ana sayfa başlığı ve açıklama eklemeden düz konuyu açıyordum. tesadüfen googleden karşılaştım sitenizle bu konu hakkında tecrübe sahibi oldum.

    Tekrardan teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu