SEOSosyal Medya

Twitter’ın SEO’ya Etkisi

Twitter arama sonuçlarında negatif içerikleri ortadan kaldırmak veya adınızı öne çıkarmak için oldukça başarılı bir yöntem. Eğer birtakım olumsuz içerikler arama sıralamanızı geriye düşürdüyse, güçlü bir Twitter hesabıyla Google ve Bing gibi platformlarda tekrar öne çıkmanız mümkün. Maalesef pek çok kişi, küçük işletme veya ajans, Twitter profillerinde başarılı bir optimizasyon gerçekleştirmiyorlar. Bu yüzden de verimlilik ciddi ölçüde düşüyor.

Twitter’da SEO Optimizasyonu

Google veya Bing gibi arama motorlarında şahısları ya da işletmeleri aradığınızda, eğer Twitter hesapları ilk sıralarda çıkıyorsa, bunun anlamı iyi bir optimizasyon gerçekleştirdikleridir. Örneğin arama çubuğuna Pepsi yazdığımızda, firmanın Twitter hesabını kendi web sitesinin ardından hemen ikinci sırada görüyoruz.

Aynı durum firmaların yanı sıra ünlü şahıslar için de geçerli. Google’a “Twitter’ın kurucusu” yazdığımızda Jack Dorsey’ın Twitter hesabı ise ikinci sırada yer alıyor. Elbette bunlar aşırı derecede popüler Twitter hesapları ve özel bir sosyal medya yönetimine sahipler. Buna rağmen, daha az tanınan kişiler de kendilerini arama motorlarında öne çıkarabilirler.

Optimize Edin!

Öncelikle Twitter isminiz, insanların sizi aradığında kullanacağı isimle mutlaka aynı olmalı. Arama motorlarının mantığını anlamayan kişiler bu hataya sık sık düşüyorlar. Bu yüzden Google’da nasıl aratılıyorsanız, Twitter isminizi de öyle seçin.

Diğer yandan, eğer ideal isim konfigürasyonu uygun değilse, buna en yakın olan seçeneği tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca orijinal isminize yakın bir isim seçin. Benzerlik ne kadar yüksek olursa, arama motorları da sizle Twitter hesabınızı o kadar eşleştirecektir.

Eğer isminiz 15 karakterden fazlaysa, bunu Twitter için kısaltmak zorundasınız. Kısaltılmış ismi iyi seçin ve Google’da da test ederek gerçek isminizle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Aynı zamanda insanlar gerçek isimleri yerine, daha ‘sevimli’ duran isimleri tercih edebiliyorlar Mümkün olduğunca bu tip takma isimlerden de uzak durun.

Twitter isminize asla emojiler eklemeyin. Bu eğlenceli veya hoş durabilir fakat arama motorlarının kafasını karıştıracaktır ve hesabınızla sizi daha zor eşleştirecektir. Kısacası, isim konusunda her türlü gereksizlikten kaçının.

Tam Adınızı Optimize Edin

Twitter’da kullanıcı adınızın yanı sıra bir de gerçek adınızı eklediğiniz kısım var. Burası da aynı şekilde önemli çünkü kullandığınız isim, profil sayfasının başlığıyla yani Title kısmıyla birleşir. Bu sebeple de arama sonuçlarıyla ilişkilendirilir.

Aynı zamanda isim için 20 karakter sınırlandırması olduğu için daha özgür seçim de yapabilirsiniz.

Biyografi Alanını Doldurun

Kendiniz veya firmanız-sitenizle ilgili anahtar kelimeleri ekleyeceğiniz bir diğer alan da biyografi kısmı. Eğer adınız kısaltma olmadan kullanıcı adına eklenemeyecek kadar uzunsa, kesinlikle biyografinin de başlangıcına ekleyin. Aynı zamanda arama sonuçları için sizi ve çevrimiçi kimliğinizi temsil edecek anahtar kelimeleri de buraya koyabilirsiniz.

Twitter’ın biyografi alanı kesinlikle kim ve ne olduğunuzu tanımlamalı. Gerekli bilgiler, konum ve anahtar kelimeler burada yer almalı.

Link Alanını Boş Geçmeyin

Açıkçası bu büyük ihtimalle kimsenin atlamayacağı bir şey ama yine de söylemekte fayda var. Twitter hesabınızın link kısmına mutlaka internet sitenizin adresini ekleyin ve arama sonuçlarında güçlenmesini sağlayın. Ayrıca kısaltılmış veya yönlendirilmiş bağlantılardan da kaçının. İnternet siteniz de bir Facebook sayfası olmamalı, doğrudan size ya da firmanıza ait bir alan adı olmalıdır.

Tweet Atın

Belki şaşırtıcı gelebilir ama Tweet attıkça Twitter profiliniz de giderek daha optimize oluyor. Atılan her Tweet, Twitter profil sayfanıza adeta bir backlink sağlıyor. Yani ne kadar tweet atarsanız, profilinize giden linkler o kadar artacaktır.

Tabii ki bunu spamla yaparak gerçekleştirmemelisiniz. Bunun yerine düzenli olarak, özgün ve güzel tweetler atmaya özen gösterin.

Retweet ve Beğeniler

Başkalarının paylaşımlarını retweet etmek ya da beğeni tuşuna basmak, diğer Twitter kullanıcılarının ilgisini çekecektir. Hatta daha da iyisi, bazı retweet ve beğeniler sizin profilinize bağlantı sağlar.

Bunu takıntı hâline getirmenize gerek yok fakat düzenli olarak başkalarının paylaşımlarını beğenebilirsiniz.

Daha Çok Takipçi, Daha İyi Optimizasyon

Bir yanda, Google Twitter’daki takipçi sayısı gibi şeyleri analiz etmediğini söylemişti. Diğer yanda, sayfalar arasındaki linkleri analiz ediyorlar ve bu yüzden de takipçiler dolaylı olarak önemli bir faktöre sahip.

Sizi daha çok insan takip ettikçe, son güncellemelerinizi, paylaşımlarınızı da görecekler ve retweet edecekler. İstatistik olarak da bakıldığında, daha çok takipçisi olan Twitter hesapları arama sonuçlarında önde çıkıyorlar.

Daha çok takipçi elde etmek için de farklı yollar var. Sizi takip edenlere geri dönüş yapabilirsiniz veya reklamlarla kendinizi tanıtabilirsiniz.

Hesabınızı Onaylayın

Stone Temple Consulting tarafından yapılan araştırmaya göre, onaylı Twitter hesaplarının attığı tweetlerin indexlenmesi çok daha kısa zaman alıyor ve Google bu hesapları ön sıraya çıkarıyor. Hâliyle ne kadar tweetiniz index alırsa, profil sayfanız da o kadar ileri gidiyor.

Dolayısıyla bir an önce Twitter hesabınızı onaylı yapmanızı tavsiye ederiz.

Twitter Hesabınıza Link Verin

Birçok kişi ve marka, Twitter profillerine bağlantı vermeyi ihmal ediyor. Eğer asıl web sitenizden ve diğer yardımcı sitelerden Twitter hesabınıza bağlantı verirseniz, profilinizin de değeri artacaktır. Aynı zamanda web site ziyaretçileriniz attığınız tweetleri de görecektir.

Görselliğe Önem Verin

İçinde fotoğraf ya da video barındıran tweetler her zaman daha çok etkileşim alırlar. Retweetler ve beğeniler de sizin için önemli olduğundan, görselliğe önem gösterin.

Tweetlerde Emoji Kullanın

Bu aslında 2009 yılından bu yana dile getiriliyor; Twitter’da yapılan paylaşımlarda emoji ve özel karakterler kullanmak etkileşim oranlarını arttıracaktır. Araştırmalar da bu yöndeyken, Google da artık arama sonuçlarında emojileri gösteriyor ve daha ilgi çekici hâle geliyor.

Genel olarak özetlersek, bu ipuçlarını uyguladığınız takdirde Twitter profiliniz hem değer kazanacaktır, hem de arama sonuçlarında öne çıkacaktır. Birçok web sitesi ve marka sahibi maalesef Twitter profiline yeteri kadar önem vermiyor fakat aslında küçümsenemeyecek derecede katkıları var.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu