SEM

Pasif Gelir Nedir? Google Adsense ile Pasif Gelir Mümkün Mü?

Selamlar, son zamanlarda pasif gelir alanında gerek hatalı bilgilerin, gerek uydurma varyasyonların çoğalması nedeni ile “adsense ile pasif gelir” konusuna ciddi bir açıklık getirmek istiyorum.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir her ne kadar çeşitli kavramlarla açıklansa da temel olarak “tek seferlik bir işlem ya da işlemler bütünü” sonrasında gelirin sürekli olarak size akması olarak tanımlanabilir. Örneğin bir matematik eğitim seti hazırlamak pasif gelir modeline örnek gösterilebilir. Zira gelecekte matematik değişmez. Bir aşk romanı yazmak pasif gelire örnek gösterilebilir, zira aşk değişmez. Örnekler onlarca arttırılabilir, temelde geliri süreklilik arz etmesi hedeflenen her şey pasif gelir olarak nitelendirilebilir.

Peki pasif gelir sistemleri kurabilmek mümkün müdür?

Matematiğin değişmezliğinden, aşkın sabitliğinden bahsettik, ancak çok popüler matematik hocalarına baktığınız zaman yıllar önce yayınladığı ücretsiz videoları zamanla şekil, renk, tasarım gibi değişiklikler ile tekrar yayına alabiliyorlar. Özellikle youtube’da Şenol hoca bu alanın en güzel örneklerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Matematik sabit, konular sabit, anlatım sabit, adamın dersleri var ancak 2020’li yıllarda tüm dersleri modern çizgi ve renklerle yeniden çekme gereksinimi duydu.

Ya da başka bir örnek vermek gerekirse bir dönemin en popüler kitabı, onlarca yıllık emeğin birikimi olan “şu çılgın türkler” romanı eski popülaritesini yitirdi. Tarih mi değişti, hayır. Ancak kitle değişiyor, dinamik yapı olan insanlık artık farklı dillerden farklı tarzları benimsemek istiyor. 50 yıl önce falanca şarkıcının söylediği 1 adet satılmayan albüm bugün 2 gencin tarz söylemleri ile milyonlara ulaşabiliyor.

Dolayısı ile pasif gelir her ne kadar pasif gözükse de teorik olarak mümkün değildir, sürdürülebilirlik ister, ilgi ister, gelişme, inovasyon ve gerçek bir meslek olma ihtiyacı hisseder.

Pasif gelir sistemlerin kurabilmenin yönetebilmenin bir hayal ürünü olduğunu söylemekte asla bir sakınca yoktur. Ancak tüm işletmelerin ana fikri olan minimum maliyet maksimum kar prensibinden yola çıkarak, minimum emek ile maksimum kar algoritmasını adsense için çalıştırabilirsiniz.

Adsense ile pasif gelir modeline en yakın neler yapılabilir?

Kural 1: Minimum maliyet maksimum kar

Google adsense‘e başlamak için aylık 15 liralık bir hosting ya da Sıfır TL değerinde bir blogspot sizin için yeterlidir.

Kural 2: Sürdürülebilirlik

2 makale ile kimse hit ve tık alamaz, alıyorum diyen yalan söylüyordur ya da kadir gecesi doğmuştur. Her ne iş yapıyorsanız yapın sürekli yapın. Süreklilik olabilecek bir sektör de yazın. Klavye modelleri ile ilgili yazıyorsanız etrafınıza bakın en fazla kaç model ürebilirsiniz. 60 ? 100 ? bir yerde biteceğini bilin. Bitmeyecek bir sektör seçin.

Kural 3 : İnovasyon

Yeniliklerden kaçan en büyük markalar bile ölmüştür. Bugün pek çok kişinin bilmediği nokia bir dönem telefon denince akla gelen tek marka idi desem ? sanırım hatırlayanlar beğendi bile. Şimdi iphone ve samsung dışında ürün almayanlar oppo, huwaei gibi modellere hızla kaçıyor mu yoksa bu dev markaların sonu mu geliyor ? 1 makale yazarak orada kalamazsın oradan hit tık alamazsın. O makale değişecek güncellenecek yenilenecek. Makale aynı kalsa kullanıcın okuyucun değişecek, inovasyon şart kardeşim şart şart şart.

Kural 4 : Süreklilik

1 makale yazarsan orada sayarsın, 2 makale yazarsan 2. adımı atarsın. 3-4-5- ? adsense her yazdığının karşılığını mutlaka sana verir. Sadece yaz, sadece sabret.

Eylül 2021 de başladığım ve günde 200-400 kelime makale eklediğim 1 adet blogspot sitenin yükselişini aşağıdaki resimden inceleyebilirsin. Günde 20 dakika bu sonuç. peki senin daha fazla zamanın var ise? ufak bir hesap yapsana neler olabilir =)

Kural 5 : Doğru yerden başlayın

E-bookteknik taktik, akşama zenginsin, sabaha milyonersin konularından hiç bir yol olmaz. Sen hiç hızlandırılmış kpss kursu 15 günde çalışarak ile atanan memur gördün mü ? şimdi sakince aşağıda yer alan linke tıkla ders içeriklerini ve sana sunduklarımızı incele, sonra nasılsa tekrar görüşeceğiz =) bu arada bu makaleyi okuyan sadece 5 kişi için geçerli 600 TL değerinde bir de indirim kodu ekledim kod : webmasterakademi60

www.webmasterakademi.com.tr

not: tek sitelik bir hikaye dinlediniz zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, farklı hesaplarında ulaşılan farklı rakamları da en kısa sürede metinleştirip paylaşacağım.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu