SEO

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO

Arama motoru optimizasyonunun pek çok yönü ve bileşeni var. İşin doğrusu, bu liste de asla sona ermiyor. Buna rağmen, başta Google olmak üzere bütün büyük arama motorlarının dikkat ettiği belli şeyler var. Amaç her zaman arama yapan kullanıcılara en doğru bilgiyi vermek.  Ve her ne kadar linkleriniz, sunduğunuz bilgi ve içerik başarılı olsa da, insan ziyaretçileriniz için kullanıcı deneyimi her zaman hayati önem taşıyor.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO

Kötü bir kullanıcı deneyimi için en kusursuz örnek, ziyaretçinin siteye girdiğinde uzun bir reklam veya videoyla bekletilmesidir. Açıkçası internet kullanıcılarının sabır eşiği oldukça düşük ve vakitleri de yok. Hatta hareketli grafikler, videolar ve yüklenecek reklamlar için kotaları – bant genişlikleri de bulunmuyor. Dolayısıyla arama motorları sadece kendileriyle ilgilenmiyorlar, aynı zamanda sizin kullanıcıya ne sunduğunuza da önem veriyorlar.

Eğer sitenizin indeks alma hızı yüksekse ve bir süre sonra ziyaretçilerin sitenizi 10 saniye içinde terk ettiğini fark ederlerse, aramalardaki bu görünürlüğünüz çok uzun sürmeyecektir. Bounce rate yani hemen çıkma oranları Google’a şunu söyler: ‘Bu site ziyaretçiye aradığı bilgiyi sağlamıyor ya da kullanıcı tecrübesi çok kötü durumda.’

Her iki durum da hem Google, hem de kullanıcı için negatif etkilere sahip ve kısa sürede SEO başarınızı da etkiliyorlar.

Web Sitenizin Organizasyonu ve Planlaması

Web sitelerinin bütün kullanıcı deneyimi, genellikle her zaman ilk planlama aşamalarında meydana getirilir. Sitenizin yapısına bir kere karar verdiğinizde, menü sistemleri ve genel akışa önem göstermelisiniz. Bu aşama belki pek heyecanlı olmayabilir fakat yine de acele etmeden önce iyi bir düzen sağlamalısınız. Planlama aşamasına yeteri kadar vakit ayırmak, gelecekte sorun yaşamanızın önüne geçer.

Kullanım Kolaylığı

Biraz vakit harcayın ve en azından 100 web sitesi gezin, hepsinde neyi sevip, neyi sevmediğinizi de bir kenara not edin. Bir siteyi güzel yapan şey nedir? Gerçekten kullanmaktan hoşlandığınız bir siteye bakarken, mutlaka belli kısımlar ilginizi çekecektir. Başta da belirttiğimiz gibi, tüm bunları planlama aşamasında halletmek daha kolaydır.

Arkadaşlarınızla Test Edin

Bazen insanın kendi meydana getirdiği şeyler hakkında objektif olması zor olur. Dolayısıyla sitenizin tasarımında da belli noktalara dikkat etmeyebilirsiniz. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan sitenizi gezmelerini, size geri bildirimde bulunmalarını isteyin.

Kimin İçin Yazdığınızı Unutmayın

Yazılara onlarca anahtar kelime ekleyip arama motorlarının önüne atamazsınız. Bunları insanlar okusa da, bilgisayar tarafından yazılmış anlamsız içerikler gibi gözükecektir. Google bu konsepti aşalı çok fazla zaman geçti ve artık içerik hayati önem taşıyor. Fakat daha da önemlisi, hedef kitlenizin ve okuyucularınızın kim olduğunu bilmek.

Nihai amacınız ürünlerinizi satmak ya da AdSense hesabınız için reklam tıklaması almak olabilir ama tüm bunlar sitenizin içeriğine odaklanmaktan sizi alıkoymaz. İlk dikkat etmeniz gereken nokta içerik olmalı ve ziyaretçi odaklı üretmelisiniz. Çünkü ziyaretçileriniz sizi okumamaya başlarsa, ne ürün satabilirsiniz, ne de reklam gösterimi yapabilirsiniz.

Mobilin Gücünü Unutmayın

Site tasarımı yaparken en çok gözden kaçan noktalardan birisi de mobil cihazlar oluyor. Bu sadece ciddi bir hata değil, aynı zamanda işiniz için de son derece tehlikeli. İnsanların artık masaüstü bilgisayarlar kadar cep telefonu ve tablet kullandığını biliyoruz. Dolayısıyla bunlara hitap etmemek, internet siteniz için tam bir intihar anlamı taşıyor.

Akıllı telefon sayısı giderek büyürken, bu cihazlardan gelen trafik de doğrudan artıyor. (Okuma Önerisi 🙂 MOBİL SEO REHBERİ) Eğer responsive bir site tasarımına sahip değilseniz, hızlıca ziyaretçi kaybedeceksiniz. Web site tasarımınız, mobil cihazlarda da kesinlikle kusursuz olmalı.

Sayfa Hızı

Aynı zamanda sayfa yüklenme süreleri de çoğu zaman gözden kaçabiliyor. Fakat kendinizi de bir ziyaretçi olarak düşünürseniz, bunun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Bir siteyi ziyaret ettiğinizde, aradan geçen birkaç saniye sonra dahi hâlâ giremediyseniz, beklemeye devam eder misiniz?

Olaya bir bütün olarak bakarsak, iyi içerikle başarılı bir kullanıcı deneyimi aslında kaliteli SEO için çok makul duruyor. SEO teknikleriniz harika olsa bile, eğer içeriğiniz kötüyse veya kullanıcılar web sitenizi kullanırken zorlanıyorsa, hiçbir anlamı olmayacaktır. Elbette ziyaretçi çekebilirsiniz fakat 5 saniye sonra sayfayı kapatıyorsa bunun ne anlamı var?

Tüm bunları anlayıp uygulamaya başladığınızda, ziyaretçilerinizin arttığını ve hedefinize ulaştığınızı göreceksiniz. Dolayısıyla sadece SEO teknikleri uygulamayın, aynı zamanda sitenize giren kullanıcıların deneyimine de özen gösterin.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu