AdWordsDijital PazarlamaSEMSEO

Google Dijital Atölye: Ücretsiz Dijital Pazarlama Kursu

Ücretsiz bir şekilde dijital pazarlama eğitimi almak ister misiniz? Bu yazıda, sizlere Google Dijital Atölye’nin ne işe yaradığından ve hiçbir ücret ödemeden nasıl dijital pazarlama eğitimi alabileceğinizden bahsedeceğim. Zaman zaman benim de faydalandığım Google Dijital Atölye’yi, gelin hep beraber inceleyelim.

Ben dahil bir çoğumuz Google araçlarını çok sık bir şekilde kullanıyoruz. Google Analytics, Google Search Console, Google Data Studio… bu listenin uzayıp gideceğinden eminim. Özellikle metrik araçlarını bu kadar sık kullanırken eğitim araçlarını neden yakından tanımıyoruz? Google Dijital Atölye ile birçok konuda ücretsiz olarak sunulan kurslara katılma imkanınız var. Hatta bazı kursların sonunda sertifika elde etme şansınız da bulunuyor. Eğer ki dijital pazarlama konusunda bireysel girişiminizin dışında kariyer hedefiniz varsa, bu gibi sertifikalar kariyerinizi ilerletmeniz konusunda bavulunuzu dolgun gösterecek önemli kazanımlardır.

İlk olarak, Google Dijital Atölye’nin ne olduğunu öğrenerek başlayabiliriz.

Google Dijital Atölye Nedir?

Google Dijital Atölye, bünyesinde çok sayıda ücretsiz kurs barındıran ve katılımcıların işine, bireysel kariyerine ve hayat yolculuğuna katma değer oluşturmayı amaç edinmiş bir online atölyedir.

Dijital pazarlama, dijital güvenlik, makine öğrenimi ve daha birçok konuda ücretsiz kurslar sunan bu platform, özellikle ilgi duyduğu alanlara ücret ödemeden sağlıklı bir başlangıç yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Maalesef siz de biliyorsunuz ki, dijital dünya için oluşturulan kursların, kurs ücretleri bir hayli fazla. Hatta bu duruma bir de pandemi eklenince, dijitalleşme hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Maalesef ilgili duyduğum her alana harcayacak param yok benim. Birçoğunuzun da aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Google Dijital Atölye tam burada devreye giriyor. Ücretsiz kurslar ile ilgi duyduğunuz ya da kariyer olarak hedeflediğiniz alana ücretsiz bir şekilde giriş yapmanızı sağlıyor.

İş başvurusu yaparken ya da iş görüşmesine giderken CV’nin daha dolgun görünmesini kim istemez? Evet, bazılarınız bu gibi platformlardan elde edilecek sertifikaların hiçbir işe yaramayacağını düşünüyor. Bir açıdan mükemmel kapılar açmayacağından da emin olabilirsiniz. Bu tarz kurslar sizleri A’dan Z’ye bir işin kompedanı yapmaz. Ama, ilgili konudaki okur yazarlığınızı geliştirir. Bakış açınızı genişletir ve bir temel oluşturur.

Google Dijital Atölye’nin bir diğer önemli avantajı ise sahip olduğunuz beceri ve bilgi düzeyine uygun kursların bulunmasıdır. Başlangıç, orta düzey ve ileri düzey olarak sınıflandırılan kurslar sayesinde, hem yeni başlayanlar için uygun bir seçenek var hem de ileri düzey bilgisi olanlar için. Kısacası, “benim hiçbir bilgim yok zorlanır mıyım?” gibi düşüncelere kesinlikle girmeyin.

Google Neden Dijital Atölye’yi Hayata Geçirdi?

Google, ortaya koyduğu Google Dijital Atölye ile birlikte, karmaşık ve pahalı gibi görünen kursları tabana yayarak, bu konudaki okur yazarlığı artırmak istiyor. Hem bireylerin hem de işletmelerin gelişmesini amaçlayan Google, kursların sadece fiziki ve ücretli bir şekilde sunulmasına karşın dijital ve ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Bu yaklaşım, hepimiz için değerli bir yaklaşım. Tabi ki, Google dijital dünyadaki varlığını ortaya koyduğu bu gibi ürünler ile daha fazla yaşanır hale getirmeyi amaçlıyor. Burada iki taraf için de kazan kazan durumu var.

Google Dijital Atöyle’deki Kurslar Ücretsiz Mi?

Google’ın öncelikli amacı, ücretsiz bir şekilde hem bireylere hem de şirketlere yardımcı olmaktır. Sizler de Google Dijital Atölye’ye giriş yaparak, kurs süresini, zorluk derecesini, kursu veren firmayı seçerek sizin için en uygun kursa ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz. Platform üzerinde ücretli sertifika seçeneği de bulunuyor. Şu an için bu şekilde bir kurs olmasa da ilerleyen zamanlarda platformun gelişmesi ile birlikte ücretli kursları da görüyor olabilir.

Kısacası, daha fazla düşünme ve hemen Google üyeliğin ile birlikte dilediğin kursu ücretsiz almaya başla! Bu arada, aklında olsun, sertifikalı kursların uzunluğu sertifikasız kurslara oranla çok daha yüksek. Şu an itibariyle, dijital pazarlama için sunulan sertifikalı kursun süresi 40 saattir. Ücretsiz olarak sunulan sertifikalı kurslarda, çeşitli sınavlar ile karşılaşacağınızı unutmayın.

Google Dijital Atölye’nin Avantajları

Google Dijital Atölye’yi kullanmak çeşitli avantajlar sunuyor. Bunların başında şüphesiz bireysel gelişim var. İşletmeler de kendini geliştirmek istiyorsa öncelikle bireylerin gelişimine ihtiyacı var. Benim gibi siz de dijital dünyaya ilgi duyuyorsanız, çok iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Öncelikle bakış açınızı değiştirin. Fiziksel olarak bulunduğunuz eğitimlere fazla değer biçerken dijital ortamda aldığınız eğitimlere gerekli olan değeri göstermiyoruz. Bir ajanstan eğitim alırken büyük hazırlıklar yapıyoruz ama evde çayımızı yudumlarken aldığımız Google Dijital Atölye benzeri dijital eğitimlere işe yaramaz eğitimler olarak bakıyoruz. Bu bakış açısını değiştirelim. İçeriğin kalitesine, elde edebileceklerimize ve zamanı değerli kılmaya odaklanırsak, çok daha verimli bir kurs geçirmiş olacağız.

Gelin, Google Dijital Atölye ve ücretsiz dijital pazarlama kursları ile elde edeceğimiz avantajları birlikte sıralayalım;

 1. Her zorluk düzeyine uygun bir dijital pazarlama kursuna katılım sağlayabilirim.
 2. Hiçbir ücret ödemeden kurslara katılıp göstererek, en güncel bilgiler ile hazırlanmış uzman içeriklere ulaşmış olurum.
 3. Kurs sürecinde ve sonunda katılacağım test ve sınavlar ile birlikte bilgilerimi ölçebilirim.
 4. Kurs sonunda elde edeceğim sertifika ya da rozetler ile birlikte, CV’mi daha zengin bir hale getirebilirim.
 5. Dijital okur yazarlığımı geliştirir ve geleceğe kendimi hazırlamış olurum.
 6. Kariyer olarak yönelmek istediğim konulara daha derin bir giriş yaparak, gerçekten ilgi duyup duymadığımı anlamış olurum. Örneğin; dijital pazarlama kursu ile birlikte dijital pazarlamanın ne işe yaradığını, tekniklerini, neler yapılması gerektiğini ve diğer bilgileri öğrenerek, bu alanda kariyer yapma düşüncemi netleştirebilirim. Herkes bir şeye kısa süreli ilgi duyabilirim. Özellikle benim gibi dijital dünyayı seven, yeniliklere  ve yeni bilgilere karşı çok aç gözlü olabilen kişiler için temel bilgi düzeyindeki kurslar çok değerlidir.
 7. Kişisel tatmin çok önemli bir konudur. Günümüzde kendimizi mutlu etmek istiyorsak, kendimize yatırım yapmamız gerekiyor. Herkes deneyimlemiştir; kendine değer katan şeyler için zaman harcayınca insan farklı bir motivasyonla hayatına devam etmeye başlıyor. Kendini daha başarılı, motive olmuş ve yüksek özgüvenli hissetmek için bu gibi kursları değerlendirebilirsiniz. Benim bu gibi kurslara yaklaşımlarım arasında, değerli zaman geçirdiğimi hissettirmesini çok seviyorum.

Nasıl Rozet ve Sertifika Alabilirim?

Hem bireysel motivasyon hem de CV zenginliği açısından çok önemli bir konudur. Benim gibi dijital dünyada çalışıyor ve kariyer hedefiniz varsa, sizi motive edecek unsurlara da ihtiyacınız var.

Rozet toplamak için yapmanız gereken şey, platform üzerindeki kurslara katılmak ve testleri geçmek yeterli olacaktır. openbadges.org tarafından oluşturulan rozetler, hem motive edici hem de süreç içerisindeki ilerlemeyi özetleyen bir uygulamadır.

Sertifika süreci ise çok daha geniş çaplı kurslar için sunulan bir uygulamadır. 40 saatlik dijital pazarlama kursunu tamamladığınızda, hem ara testlere hem de kurs sonu teste tabi tutulacaksınız. Bu testlerde yeterli başarıyı gösterdiğiniz takdirde Google tarafından gerçek ve akreditasyon sahibi bir sertifika elde edersiniz. Sertifika sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için değerli olacaktır;

 • Sertifika almak için öncelikle sonunda sertifika veren kurslara dahil olmanız gerekir.
 • Her kurs, içeriğinde farklı modüller bulundurmaktadır. Sertifika veren kurslar diğerlerine oranla daha kapsamlıdır ve daha fazla modül içerir.
 • Kursu tamamladıktan sonra kurs süresince ve sonunda yer alan testleri başarılı bir şekilde geçmeniz gerekir. Bu sayede, sistem sizin konuları tam anlamı ile anladığınıza ve sertifikayı hak ettiğinize kanaat getirecektir.
 • Sertifikanızı PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Sertifikayı indirdikten sonra kaybetmeniz durumunda üzülmeyin, ne zaman indirmek isterseniz, sertifikanız hesabınızda hazır bir şekilde bekliyor olacak.
 • Sonunda sertifika alabileceğiniz ücretsiz dijital pazarlama kursu, Interactive Advertising Bureau Europe ve The Open University tarafından akredite edilmiştir. Kurs içerisinde sadece yazılı bir metni okumakla kalmaz, aynı zamanda da, öğrendiklerinizle alakalı pratik yapabilirsiniz. Reel çalışmalara uygun örneklere de ulaşarak, öğrendiklerinizle gerçekleştirilen çalışmalara yakından bakma fırsatı elde edersiniz. Google eğitmenleri ve önemli kuruluşların akreditasyonu ile oluşturulan kursun sonunda aldığınız sertifika çok daha anlamlı hale gelecektir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kursunun İçeriği ve Detayları

Hepimizin sınırlı zamanı var ve bu zamanı anlamlı şeylere yönlendirmek, kariyerimiz için çok önemli. Eminim bir çoğunuz, bu kursun içeriğini, detaylarını ve dijital pazarlama noktasında size katacaklarını merak ediyorsunuz. Sizi bu sorulardan kurtarmak için dijital pazarlama kursunun detaylarını sizin için araştırdım.

Sonunda sertifika alabileceğiniz dijital pazarlama kursuna kuş bakışı bir şekilde baktığımda aşağıda yer alan bilgiler ön plana çıkıyor;

 • Tamamen ücretsiz
 • Kurs başlangıç seviye kurslar arasında bulunuyor. Yine de faydalanabileceğiniz konular bulabilirsiniz.
 • Testleri geçtiğiniz takdirde sertifikaya hak kazanıyorsunuz.
 • IAB onaylı, video eğitimler içeren, 26 modülden oluşan ve toplam 40 saatlik bir kurs

Eğer ki, “Benim için sertifika önemli değil, bana bu kurs ne katacak?” diyenleriniz varsa, kursun bize katacağı başlıkları aşağıdaki gibi incelemenin zamanı gelmiştir;

 • Eldeki Metrikleri Anlamlı Hale Getirmek: Google Analytics aracı ile birlikte sahip olduğunuz ürünlerden verileri nasıl toplamanız gerektiğini ve toplanan verilerin nasıl anlamlı hale getirebileceğinizi öğreneceksiniz. Verileri kullanarak stratejisi planlamak istiyorsanız, verilerin doğruluğu ve anlamlı raporlar üzerinden bize anlatmak istediği çok önemlidir. İşte tam olarak bu konularda sizi çok faydalı bilgiler bekliyor.
 • Strateji Geliştirme: İşletmenizin dijital pazarlamaya yönelik çalışmaları olabilir. Hem kendi işiniz hem de çalıştığınız işyeri için daha iyi hedefler belirleme noktasında bilgi edineceksiniz. Bu hedeflere ulaşmak için sahip olunan hedef kitlenin segmentlere ayırma süreçleri hakkında ve sağlıklı veri analizi üzerine bilgiler edineceksiniz.
 • İçerik Pazarlama: Müşterileriniz, takipçileriniz ya da hedeflediğiniz her kim ise o kitle için ortaya değer koyan içerikler üretmek çok önemlidir. Ancak bu sayede, kendinizi ve markanızı tanıtabilir, çok daha görünür hale gelebilirsiniz. İşletmelerin etkileşim ve dönüşüm oranlarını arttırması için içerik pazarlama çok önemli bir konudur. İşte bu konunun detaylarına yakından bakma fırsatı sizi bekliyor.
 • Görüntülü Reklamcılık: E-ticaret sektöründe olmayan kişileri fazla ilgilendirmiyor. Ama e-ticaret siteleri için hayati öneme sahip. Doğru hedef kitle nasıl tanımlanır, hangi reklam ağları bulunuyor ve doğru dijital reklamcılık stratejisi nasıl oluşturulur merak ediyor musunuz? Bu soruların cevapları sizi bekliyor.
 • E-ticaret: Zaten büyüyen bir e-ticaret sektörü vardı. Pandemi, büyüyen bu sektöre bir katalizör etkisi oluşturdu. Dijital uygulamalar ile sipariş vermeyi ummadığımız birçok ürün ve hizmeti dijital ortamda sipariş etmeye başladık. Alışkanlıklar değişiyor. Bu gelişmeler, e-ticareti çok daha önemli hale getiriyor. Dijital dünyada mağaza açma, etkili satışın gereksinimleri ve kullanıcı odaklı e-ticaret siteleri ile uygulamalar ortaya koymak nasıl mümkün? Hangi stratejiler ve araçlar ile sağlanabilir? Yeterince merakınızı çekebildim mi? Cevaplar için kursa başlayabilirsiniz.
 • E-mail Pazarlama: Aldığımızda birçoğumuzun canını sıkan pazarlama odaklı e-postalar nasıl daha iyi atılabilir? A/B testleri ile nasıl hangi e-mailin çok daha iyi performans sergileyeceğini öğrenebilirim? Bu soruların cevapları ve temel bilgiler sizleri bekliyor.
 • Lokal SEO ve Pazarlama: Son algoritma güncellemeleri ile birlikte lokal pazarlama önemini hiç olmadığı kadar arttırdı. Yerel indekslenmenin önemi, mobil pazarlama, bölgesel aramalar ve daha birçok konu hakkında detaylı bilgiler kurs içerisinde öğreneceğiniz konulardır.
 • Mobil Pazarlama: Uygulama ve mobil site arasında ne gibi farklar var? Mobil SEO ve bağlı reklam fikirleri hakkında bilgiler bu başlığın altında yer alıyor.
 • SEM: Google Ads üzerinden reklam kampanyası oluşturanlarınız vardır. Zaman zaman tek bir tıka çok ciddi meblağlar kazanan reklam yayıncısı Google Adsense kullanıcıları duymuşsunuzdur. Çoğunlukla bunun nedeni, bilgisiz Google Ads kullanıcılarıdır. Yanlış hedefleme, yanlış anahtar kelime seçimleri ve hatalı işlemler çok büyük meblağların kaybı ile sonuçlanabilir. Bu kurs, size temel düzeyde de olsa önemli bilgiler sunacaktır.
 • SEO: Büyük şirketler dahi ücretli trafikten daha çok organik trafiği hedeflerler. Organik trafik için de doğru SEO planının hayata geçirilmesi gerekir. Daha fazla görünür hale gelmek için hangi SEO çalışmaları yapılmalı konusunu Google uzmanlarından öğrenmek ister misiniz? Bence de çok mantıklı…
 • Sosyal Medya: Hangi sosyal paylaşım platformları sizin işletmeniz için uygun ve bu platformlarda nasıl içerik üretilmeli soruları cevap buluyor.
 • Video Reklamların Oluşturulması: Video reklam oluşturmak korkutucu gelebilir. Temellerini atacağınız bu kurs ile birlikte bu konudan korkmayı bırakacaksınız.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kursu ve Kişisel Görüşlerim

Yukarıda, birçok noktada kişisel görüşlerimi sizinle paylaştığımı düşünüyorum. Ama, konuyu biraz toparlamak gerekirse; özellikle başlangıç seviyesinde bilgi sahibi olmak isteyenler için şiddetle tavsiye edeceğim bir kurs. Kurs her ne kadar başlangıç seviye olarak yayınlanmış olsa da, birçok noktasından istifade ettim. Sizler de kendinize katacağınız çok sayıda bilgiyi, kurs içeriğinde bulabilirsiniz.

Boş zamanı olanlar için güzel bir hedef olabilir ve sonunda da motive edecek bir sertifika sizi bekliyor olacak. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanlar ve zamanının büyük bir bölümü yolda geçenler, bu süreyi kurs ile doldurarak faydalı hale getirebilirsiniz. Serviste aynı yolları, binaları ve ağaçları izlemekten sıkıldıysanız, gelin bu kursa bir şans verin.

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan dijital pazarlama kursu hakkında diyeceklerim şimdilik bunlar. Umarım aklınızdaki soru ya da sorulara cevap verebilmişimdir. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu