AdWords

Google Ads Max Performance Hakkında Her Şey (2022)

Akıllı Alişveriş kampanyalarının yerini alan ve işletmelerin hızlı bir şekilde geçiş yaptığı Google Performance Max’in detaylarını, nasıl çalıştığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazı ile bu gibi sorulara, Google Performance Max’in sağlamış olduğu faydalara ve hangi reklamveren işletme türlerinin kullanması gerektiğine değiniyor olacağız.

Öncelikle, Performance Max’in tam olarak ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlamamız gerekiyor. Devamında, konunun ayrıntılarına giriş yapıyor olacağız.

Performance Max Nedir?

Reklamverenlerin dönüşümleri artırmak için kullanabildiği Performance Max, hedef odaklı bir kampanya türüdür. Bu kampanya türünün içeriğinde tüm kanallar (Google aramalar, görüntülenme, keşfet, Google Maps, Gmail ve YouTube) dahildir. Reklamverenler tüm dijital kanalların kullanımı ile hedef kitlenin olduğu yerlere ulaşmış olur. Reklamverenler dönüşüm hedeflerini belirleyebilir ve hedefler otomatik teklif verme teknolojisi tarafından kullanılabilir.

Performance Max’in kullanım amacı Google Akıllı Alışveriş ile benzer doğrultuda ilerler ve Akıllı Teklif sistemi kullanılır. Reklamveren anlık olarak tüm kanalları optimize edebilir ve dönüşüm oranını artırabilir. Reklamverenlerin öncelikli olarak gerçekleştirmesi gereken, görsel ve videolardan oluşan öğeleri uygun reklam kanallarına yüklemektir. Devamında, Google’ın sahip olduğu makine öğrenimi ile birlikte hangi kampanya ya da kampanya gruplarının en yüksek performansı sağlayacağı tespit edilir. Performance Max’ın sunmuş olduğu ve vadettiği temel hedef, tüm reklam türlerinin tek reklam kampanyası olarak optimize edilmesidir.

Performance Max’in Avantajları Nelerdir?

Google tarafından sunulan yeni kampanya türü, daha avantajlı teklifler sunmayı amaçlıyor. Faydaları yönlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Performance Max ile birlikte, tüm Google platformları üzerinde bulunan reklam teklifleri ve bütçeleri otomatik bir şekilde optimize edilebilir. Dijital satışların ve dönüşüm oranlarının artmasını mümkün kılar. Sadece arama kanalı kampanyaları oluşturmaktan çok daha faydalı olduğu bildirilir.
 • Sahip olduğu gerçek zamanlı metrikler sayesinde, farkına varmamış olduğunuz farklı hedef kitle segmentlerini karşınıza çıkartır. Bu bilgi sayesinde, yayınlamış olduğunuz reklamlar, ürün ve hizmetlerinize daha fazla ilgi duyan kişilere gösterilmiş olur.
 • Performance Max, sizin tarafınızdan oluşturulan reklam öğelerine dayanarak, kontrolü tamamen size devretmiş olur.

Performance Max’in Dezavantajları Nelerdir?

Google Akıllış Alışveriş reklam türüne benzer bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Performance Max’ın eksik yönü, bilgileri size göstermeden işlemesi ve yeterince şeffaf olmamasıdır. İşinize yarayacak çok sayıda veriyi, Performance Max üzerinden almanız mümkün değildir.

 • Tüm kampanyaların tek bir kampanya gibi yönetebilmesi birçok işi kolaylaştıracak olsa da her bir kanal için performans verilerine ulaşamamak dezavantajlı bir durumdur. Veri madenciliği için uzman kişilerden yardım alan firmalar için veri eksikliği yaratabilir.
 • Anahtar kelime reddetme gibi işlemlerin gerçekleşmemesi eksi olarak yazılabilir.
 • Önemli eksiklerden biri de cihazlara özel verilerin bulunmamasıdır. Kampanya test sürecini de zorlaştırır çünkü masaüstü bilgisayar ile mobil kullanımı karşılaştırmak mümkün değildir.

Performance Max’i Ne Zaman Kullanmalısınız?

Performance Max, sınırlı efor ile tüm Google reklam platformlarında yer almak ve tek bir kampanya gibi yönetmek isteyen işletmeler için çok verimlidir.

Strateji oluşturmak ve optimizasyon süreçlerini oluşturmak profesyonellik isteyen süreçlerdir. Kendisinde bu tarz bir uzmanlık görmeyen işletmeler, Performance Max kullanarak bu tarz konuların içerisinde boğulmadan reklam kampanyalarını yönetebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı, özellikle küçük işletmelerin tercih sebebi olmaktadır.

Google Akıllı Alışveriş reklam türünü kullanan işletmeler, bu ay (Eylül 2022) itibariyle otomatik olarak Performance Max’e geçmesi bekleniyor.

Performance Max vs Akıllı Alışveriş

Performance Max, Google Akıllı Alışveriş reklam türü yerine geçmesi için geliştirilmiştir. Henüz Performance Max’e geçmemiş olanlar zaman içerisinde otomatik bir şekilde geçiş sağlayacaktır.

Performance Max ile Akıllı Alışveriş arasındaki en büyük farklardan biri kapsayıcılıktır. Performance Max, Google Haritalar ve Keşfet platformları üzerinde de etki alanına sahiptir ve bu sayede, reklamlarınızı daha görünür kılar. Akıllı Alışveriş ile birçok özelliği aynı olan Performance Max, reklamverenlere birçok önemli metriği sunmamaya devam edecek.

Özellikle bünyelerinde özel pazarlama departmanları ve dijital pazarlama uzmanları bulunduran küresel işletmeler için Performance Max sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Zira, birçok konuda şeffaf olmadığı ve metrikleri paylaşmadığı için optimizasyon süreçlerinize yardımcı olmaz.

Makine öğrenimi sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmeler için kampanyalarınızın performansını artırabilir ve dönüşüm oranlarında artış yaratabilir. Makine öğrenimi ile çalıştığı için reklamverenin varlık ve hedefleri sunması yeterli olacaktır. Devamında Performance Max gerekli işlemleri sizin için gerçekleştirir ve size uygun hedef kitleye sunmak için optimum şekilde yaklaşım sağlar.

Performance Max Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Performance Max’in sunmuş olduğu bir dizi fayda bulunmaktadır. Başlıca faydaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Stratejiye Odaklanma: Kampanya oluştururken büyük yükün Performance Max tarafından gerçekleştiriliyor olması, sizlerin strateji üzerinde çalışmaya ve reklam öğeleri oluşturmanıza olanak sağlar. Bu sayede daha yaratıcı reklam öğeleri oluşturarak, ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz.
 • Yüksek Performans: Potansiyel müşterilerinize doğru zaman diliminde ulaşmak makine öğrenimi sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bu teknoloji ile kampanya performanslarında artış yaşanabilir.
 • Hedef Odaklı Reklam Kampanyası: Performance Max, girmiş olduğunuz pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek için makine öğrenimini kullanarak, doğru müşterilerin bulunmasını sağlar ve performans hedeflerine ulaşmak için gerekli olan tüm çalışmayı gerçekleştirir.

Performance Max Kampanyaları

Google Performance Max kampanyaları oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Google Ads’e girin ve kampanyayı başlatın. Pazarlama hedefleri belirleyin. Bu konuda “satış” “potansiyel müşteriler” ve “yerel mağaza ziyaretleri” gibi hedefler ortaya konabilir.
 • Ayarlar sekmesi üzerinden hazırlamış olduğunuz yaratıcı reklam öğelerinizi ekleyin.
 • Performance Max tarafından performans ölçütü olacak olan hedefleri seçiniz.
 • Performance Max’e hedefler arasında öncelik belirtmediğiniz takdirde, otomatik olarak dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkaracaktır.

Performance Max reklam türü sayesinde elde edeceğini bazı özellikler şu şekildedir;

 • URL Genişletme: Potansiyel müşterileriniz için doğru açılış sayfasının seçimini sağlayan bir özelliktir.
 • Varlıkların Gücünü Kullanın: Görüntülü ve video varlıkları geliştirerek birçok dijital kanal üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşma imkanı yakalayabilirsiniz. Varlıklarınızın sayısı ne kadar yüksek olursa, reklam performansınız da o ölçüde artabilir.

Performance Max, otomatik bir şekilde size yardım eden ve makine öğrenimi ile bu durumu mümkün kılan bir reklam türüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal olsa da veri paylaşı konusundaki cimri tutumu nedeniyle büyük ve küresel firmalar tarafından kabul görmez.

] }

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu